16 045 000 SEK
Omsättning
▼ 4,1%
2 051 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,2%
63%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
2 500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-16

Substansvärdering

Tillgångar:7 086 670 SEK
Skulder:-2 646 109 SEK
Substansvärde:4 440 561 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling under 2023 trots en fortsatt hög vinstmarginal. Alla nyckeltal rör sig i negativ riktning med kraftiga nedgångar i eget kapital och tillgångar, vilket tyder på en strukturell förändring snarare än en tillfällig nedgång. Den höga soliditeten ger viss buffert, men den snabba kapitalförbrukningen är alarmerande för ett etablerat företag.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverkningsföretag som utvecklar och tillverkar självhäftande komponenter för industrin. Verksamheten bedrivs genom rotationsstansning, planstansning och laserskärning, vilket är kapitalintensiva processer. Som helägt dotterbolag har det stöd från en koncern, vilket kan påverka finansieringsmöjligheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 2 983 000 SEK till 2 051 000 SEK, en minskning på 932 000 SEK eller -31,2%. Resultatnedgången var proportionellt sett mycket större än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryckta marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är fortsatt stark och visar att företaget har goda egna kapitalbaser. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga problem, men trenden är negativ.

Eget kapital: Eget kapital sjönk dramatiskt från 7 447 825 SEK till 4 440 561 SEK, en minskning på 3 007 264 SEK eller -40,4%. Denna kraftiga nedgång kan tyda på utdelning eller förluster som inte framgår direkt från resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 16 773 732 SEK till 16 071 013 SEK, en nedgång på 702 719 SEK eller -4,1%. Detta visar en svag efterfrågan eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig kapitalförbrukning med en minskning av eget kapital på 3 007 264 SEK på ett år
  • Resultatnedgång på 932 000 SEK samtidigt som omsättningen bara minskade marginellt, vilket tyder på ökade kostnader
  • Tillgångarna har halverats från 12 356 721 SEK till 7 086 670 SEK, vilket kan indikera avveckling av verksamhet eller stora avskrivningar
  • Negativ utveckling i samtliga nyckeltal utan tydliga tecken på vändning

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 12,8% visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam
  • Soliditeten på 63,0% ger goda möjligheter till finansiering och investeringar vid behov
  • Som del av en koncern kan företaget ha tillgång till stabil finansiering och kundunderlag
  • Specialiserad verksamhet inom industriella komponenter ger möjlighet till nischposition