3 075 000 SEK
Omsättning
▲ 19,7%
349 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,2%
53%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 292 044 SEK
Skulder:-990 409 SEK
Substansvärde:898 480 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Den pandemi som drabbat samhället efter räkenskapsårets slut har inte i påverket företagets verksamhet i nuläget.

Analys av viktiga händelser

  • Pandemin har enligt bolaget inte påverkat verksamheten i nuläget, men företagets beskrivning av att vara beroende av att människor kan röra sig fritt indikerar en potentiell framtidsrisk

Finansiell analys av senaste bokslutet (2019) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den höga soliditeten och tillväxten i eget kapital är positiva tecken, men den mer än halverade vinsten trots ökad omsättning indikerar problem med kostnadskontroll eller försämrade marginaler. Företaget verkar vara etablerat och finansiellt stabilt men möter utmaningar med att bevara sin lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar fast egendom samt bedriver mekanisk verkstad, främst i Kramfors kommun. Verksamheten är B2B-inriktad och starkt beroende av att människor kan röra sig fritt i samhället, vilket gör den sårbar för restriktioner under pandemin trots att ingen påverkan noterats i nuläget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 715 000 SEK till 349 000 SEK, en minskning på 51.2% som indikerar stigande kostnader eller försämrade marginaler trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 53.0% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 672 246 SEK till 898 480 SEK, en tillväxt på 33.6% som främst drivs av årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 594 067 SEK till 3 183 135 SEK, en stark tillväxt på 19.7% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsposition.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande vinstmarginal trots ökad omsättning på 589 068 SEK
  • Beroende av fri rörlighet i samhället skapar sårbarhet för framtida restriktioner
  • Resultatet halverades från 715 000 SEK till 349 000 SEK vilket ifrågasätter kostnadseffektiviteten

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 19.7% visar på god marknadsposition
  • Hög soliditet på 53.0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Tillgångstillväxt på 12.0% till 2 292 044 SEK indikerar expanding verksamhet

Trendanalys

Omsättningstillväxt +19.7% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt -51.2% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt +33.6% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt +12.0% (FÖRBÄTTRING)