59 916 SEK
Omsättning
▼ 65,4%
19 842 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,6%
24,6%
Soliditet
God
33,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 124 446 SEK
Skulder:-848 201 SEK
Substansvärde:276 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket blandad bild med kraftiga nedgångar i lönsamhet och omsättning samtidigt som balansräkningen förbättras. Den extremt höga vinstmarginalen på 33.1% trots kraftigt minskad omsättning indikerar att företaget kan ha genomgått en betydande omstrukturering eller avvecklat mindre lönsamma verksamhetsområder. Tillgångarna och eget kapital har ökat, vilket pekar på en stabil finansiell bas trots den dramatiska omsättningsminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elproduktion, skogstjänster och handel med värdepapper. Den breda verksamhetsprofilen med både traditionell energiproduktion och finansiella investeringar förklarar de stora fluktuationerna i resultat och omsättning. Etablerat 2017 med säte i Falköping.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har sjunkit från 129 152 SEK till 19 842 SEK, en minskning på 84.6%. Trots den dramatiska nedgången är företaget fortfarande lönsamt, vilket är anmärkningsvärt givet omsättningsminskningen.

Soliditet: Soliditeten på 24.6% är acceptabel men inte exceptionell. Det indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med utrymme för både eget och lånat kapital.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 260 792 SEK till 276 245 SEK, en tillväxt på 5.9%. Denna ökning kommer från årets resultat på 19 842 SEK, vilket visar att företaget fortfarande bygger kapital trots utmaningarna.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 173 104 SEK till 59 916 SEK, en nedgång på 65.4%. Detta kan tyda på avveckling av verksamhetsgrenar eller förlust av större kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 65.4% från 173 104 SEK till 59 916 SEK indikerar potentiella problem i kundbas eller verksamhetsmodell
  • Resultatnedgång på 84.6% från 129 152 SEK till 19 842 SEK visar sårbarhet i lönsamheten
  • Bred verksamhetsprofil med elproduktion, skogstjänster och värdepappershandel skapar komplexitet och spridda fokusområden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33.1% trots utmaningar visar god kostnadskontroll och effektivitet
  • Tillgångstillväxt på 3.9% till 1 124 446 SEK indikerar fortsatt investeringsförmåga
  • Eget kapitaltillväxt på 5.9% till 276 245 SEK visar finansiell styrka och kapitaluppbyggnad
  • Diversifierad verksamhet ger möjlighet till återhämtning i flera branscher