810 000 SEK
Omsättning
▲ 2,5%
1 015 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,6%
99%
Soliditet
Mycket God
125,3%
Vinstmarginal
Artificiell
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:25 041 890 SEK
Skulder:-353 800 SEK
Substansvärde:24 688 090 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd finansiell utveckling med extremt hög lönsamhet och soliditet, men siffrorna tyder på en ovanlig finansstruktur som kräver försiktig tolkning. Den minimala omsättningen på 810 006 SEK kontra det exceptionellt höga resultatet på 1 015 000 SEK och eget kapital på 24 688 090 SEK indikerar att företagets primära värde inte kommer från operativ verksamhet utan snarare från andra inkomstkällor som investeringar eller finansiella tillgångar. Alla nyckeltal visar positiv tillväxt, vilket är positivt, men den artificiella vinstmarginalen på 125,3% signalerar att resultatet inte genereras från kärnverksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver logistik, köp och försäljning av emballagematerial samt lagerverksamhet och är moderbolag till Bröderna Nordling Såg & Trävaruhandel AB. Det etablerade registreringsåret 2008 visar att det är ett moget företag med lång historik, men den låga omsättningen tyder på att moderbolaget främst fungerar som en holdingstruktur för dotterbolaget snarare än en aktiv operativ enhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 628 000 SEK till 1 015 000 SEK, en ökning på 387 000 SEK eller 61,6%. Denna vinst är betydligt högre än omsättningen, vilket pekar på att den huvudsakligen härrör från icke-operativa poster som finansiella intäkter eller värderingar.

Soliditet: Soliditeten på 99,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i princip är skuldfritt. Detta ger en mycket stark balansräkning och låg finansiell risk, men bekräftar samtidigt att företagets värde består av tillgångar som inte används i en aktiv omsättningsgenererande verksamhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 23 881 915 SEK till 24 688 090 SEK, en tillväxt på 806 175 SEK eller 3,4%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 790 146 SEK till 810 006 SEK, en tillväxt på 2,5%. Denna mycket låga omsättningsnivå är atypisk för ett moderbolag och indikerar en begränsad operativ skala.

Huvudrisker

  • Företagets existens är starkt beroende av icke-operativa intäktskällor, vilket skapar osäkerhet kring den långsiktiga lönsamheten om dessa källor skulle sina.
  • Den extremt låga omsättningen på 810 006 SEK gör företaget sårbart för eventuella förändringar i dotterbolagets utdelningar eller finansiella marknader.
  • Den artificiella vinstmarginalen på 125,3% är ohållbar på lång sikt och är inte en indikator på en stabil operativ verksamhet.

Möjligheter

  • Det höga eget kapitalet på 24 688 090 SEK ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig skulder.
  • Den starka balansräkningen med en tillgångstillväxt på 3,8% till 25 041 890 SEK ger en stabil platform för att utveckla verksamheten.
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal, inklusive en resultattillväxt på 61,6%, visar på en förbättrad finansiell prestation.