1 041 000 SEK
Omsättning
▼ 55,6%
38 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 127,9%
36%
Soliditet
God
3,6%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:592 330 SEK
Skulder:-377 972 SEK
Substansvärde:214 358 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig utveckling med en kraftig omsättningsnedgång men samtidigt en betydande förbättring av lönsamheten. Den dramatiska omsättningsminskningen på 55,6% indikerar en betydande omstrukturering eller förändring i verksamheten, medan den positiva resultatutvecklingen från förlust till vinst tyder på effektiviseringsåtgärder och bättre kostnadskontroll. Soliditeten på 36% är acceptabel men bör förbättras för att säkerställa långsiktig stabilitet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom hästnäringen inklusive utbildning, avel, förmedling av hästar samt återförsäljning av hästtransporter. Dessutom omfattar verksamheten konsulttjänster inom friskvård och förmedling av stugor och event, vilket indikerar en diversifierad affärsmodell med flera inkomstkällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från en förlust på 136 000 SEK till en vinst på 38 000 SEK, en positiv förändring på 174 000 SEK. Detta visar på framgångsrika effektiviseringsåtgärder trots den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 36,0% indikerar ett måttligt skuldsatt företag med acceptabel kapitalstruktur, men ligger under den starka soliditetsnivån på 50% som anses robust för småföretag.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 176 541 SEK till 214 358 SEK, en tillväxt på 37 817 SEK eller 21,4%. Denna förbättring kommer främst från årets vinstresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 461 300 SEK till 1 041 313 SEK, en nedgång på 1 419 987 SEK eller 55,6%. Denna dramatiska minskning kan tyda på avveckling av vissa verksamhetsgrenar eller förlust av stora kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 55,6% från 2 461 300 SEK till 1 041 313 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Tillgångarna minskade med 8,9% till 592 330 SEK, vilket kan påverka företagets operativa kapacitet
  • Låg vinstmarginal på 3,6% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller prispress

Möjligheter

  • Resultatförbättring med 174 000 SEK från förlust till vinst visar på effektiv kostnadskontroll och potentiell vinstpotential vid högre omsättning
  • Eget kapital ökade med 21,4% till 214 358 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas
  • Diversifierad verksamhet inom flera relaterade områden ger möjligheter till korsförsäljning och stabilisering av intäkter