1 366 498 SEK
Omsättning
▲ 24,4%
-97 563 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 17,2%
41,5%
Soliditet
Mycket God
−7,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 695 289 SEK
Skulder:-975 238 SEK
Substansvärde:638 051 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men fortsatta förluster. Med en omsättningsökning på 24,4% till 1 367 143 SEK visar företaget marknadspotential, men resultatet försämrades med 17,2% till en förlust på 97 563 SEK, vilket indikerar att kostnaderna växer snabbare än intäkterna. Den kraftiga tillgångstillväxten på 67,0% till 1 695 289 SEK tyder på betydande investeringar, medan den marginella ökningen av eget kapital med bara 1,1% till 638 051 SEK visar att förlusterna begränsar kapitaluppbyggnaden. Företaget verkar vara i en expansionsfas med ökad skuldsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2004 och verkar inom produktion och försäljning av maskiner till plastindustrin samt konsultationer inom området. Verksamheten bedrivs från förhyrda lokaler, vilket är typiskt för tillverkningsföretag som vill hålla fasta kostnader flexibla. Branschen kräver ofta betydande investeringar i maskinpark och teknisk kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från en förlust på 83 214 SEK till en förlust på 97 563 SEK, en negativ förändring på 14 349 SEK. Trots högre omsättning har kostnaderna ökat i ännu högre grad, vilket leder till större förlust.

Soliditet: Soliditeten på 41,5% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och visar att drygt 40% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot obetalda skulder men har sannolikt sjunkit på grund av den stora tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 630 782 SEK till 638 051 SEK, en ökning på endast 7 269 SEK trots förlusten. Detta tyder på att ägarna har injecterat nytt kapital eller att det finns andra poster som påverkat kapitalet positivt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 098 214 SEK till 1 367 143 SEK, en tillväxt på 268 929 SEK eller 24,4%. Detta är en mycket positiv utveckling som visar att företaget lyckas öka sina intäkter avsevärt.

Huvudrisker

  • Företaget har kontinuerliga förluster som förvärras (-97 563 SEK 2023 jämfört med -83 214 SEK 2022), vilket är en hållbarhetsrisk på sikt
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 680 179 SEK kan tyda på ökad skuldsättning för att finansiera expansionen
  • Vinstmarginalen på -7,1% visar att varje krona i omsättning genererar förlust, vilket kräver akuta åtgärder för kostnadskontroll

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 24,4% visar att företaget har marknadsfötterna och kan öka intäkterna avsevärt
  • Den betydande tillgångstillväxten på 67,0% kan indikera investeringar i kapacitet som kan ge framtida avkastning
  • Eget kapital på 638 051 SEK ger fortfarande en finansiell buffert för att hantera den nuvarande förlustperioden