2 886 000 SEK
Omsättning
▲ 12,3%
122 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 45,2%
58,7%
Soliditet
Mycket God
4,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 382 883 SEK
Skulder:-1 727 995 SEK
Substansvärde:2 254 888 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den minskande tillgångsbasen kombinerad med ökande soliditet tyder på en strategisk omstrukturering där företaget kan ha sålt av mindre produktiva tillgångar. Trots den låga vinstmarginalen är trenden tydligt positiv med en betydande resultatförbättring på 45,2%.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom skogsbruk och jordbruk med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med långsiktiga investeringscykler, vilket gör soliditeten och eget kapital till särskilt viktiga nyckeltal.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 84 000 SEK till 122 000 SEK, en ökning på 45,2%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 58,7% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 154 190 SEK till 2 254 888 SEK, en tillväxt på 4,7%. Denna ökning är direkt kopplad till årets vinst på 122 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 639 154 SEK till 2 949 107 SEK, en tillväxt på 12,3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling som överträffar branschgenomsnittet för traditionella sektorer.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 7,0% från 4 712 608 SEK till 4 382 883 SEK, vilket kan indikera avveckling av produktiva tillgångar som på sikt kan begränsa tillväxtpotentialen
  • Vinstmarginalen på 4,2% klassificeras som låg, vilket gör företaget sårbart för prispress och kostnadsökningar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 45,2% visar på stark operativ effektivisering och potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Den höga soliditeten på 58,7% ger utrymme för strategiska investeringar och expansion utan att äventyra företagets finansiella stabilitet