9 095 502 SEK
Omsättning
▲ 39,2%
3 770 101 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 126,4%
92,8%
Soliditet
Mycket God
41,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:14 490 393 SEK
Skulder:-569 905 SEK
Substansvärde:11 620 488 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med rekordhöga tillväxttakter i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 41,4% och soliditeten på 92,8% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Den dramatiska resultatförbättringen med +126,4% visar att företaget inte bara växer utan också blir betydligt mer effektivt i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver sjöentreprenad inklusive sjömätning, muddring, sjöbogseringar och bärgningar med uthyrning av tillhörande maskiner och redskap. Denna typ av verksamhet kräver betydande kapitalinvesteringar i specialutrustning, vilket gör den höga soliditeten särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet mer än fördubblades från 1 665 280 SEK till 3 770 101 SEK, en extraordinär ökning på 126,4% som indikerar starka skalbarhetseffekter och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 92,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg riskexponering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 929 978 SEK till 11 620 488 SEK, en tillväxt på 30,1% som främst drivs av det starka resultatet och ger företaget goda möjligheter till framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 562 915 SEK till 9 098 968 SEK, en tillväxt på 39,2% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Verksamheten är sannolikt beroende av större projekt som kan skapa volatilitet i intäkterna
  • Specialiserad verksamhet med begränsad kundbas kan medföra koncentrationsrisk

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med 11 620 488 SEK i eget kapital ger utrymme för expansion och investeringar
  • Exceptionell vinstmarginal på 41,4% ger goda möjligheter till avkastning på investeringar
  • Tillgångstillväxt på 11,5% till 14 490 393 SEK visar på kontinuerlig kapacitetsutbyggnad

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil trend med en kraftig nedgång 2022 följd av en stark återhämtning 2023, vilket tyder på en verksamhet som är cyklisk eller utsatt för externa faktorer. Resultatet följer samma mönster med en tydlig dipp 2022 men imponerande vinstnivåer 2021 och 2023, vilket indikerar god förmåga att generera hög lönsamhet under gynnsamma förhållanden. Eget kapital och soliditet har stadigt förbättrats varje år, vilket visar på en stark balansräkning och minskad skuldsättning. Den höga och ökande vinstmarginalen pekar på en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga eller kostnadskontroll. Trenderna tyder på ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell styrka, men med en verksamhet som kan vara något volatil och beroende av externa faktorer. Framtiden ser positiv ut baserat på den starka finansiella utvecklingen.