54 425 000 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
8 883 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 56,5%
0,4%
Soliditet
Mycket Låg
15,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:36 339 617 SEK
Skulder:-18 025 055 SEK
Substansvärde:6 875 444 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med stark operativ prestation men oroande balansräkning. Omsättningen ökade med 18,8% till 55,9 miljoner SEK och resultatet förbättrades dramatiskt med 56,5% till 8,9 miljoner SEK, vilket indikerar effektivitet i den löpande verksamheten. Samtidigt sjönk eget kapital med 14,1% trots det starka resultatet, och soliditeten är extremt låg på 0,4%. Detta tyder på att företaget antingen har utdelat stora belopp eller har andra kapitalförbrukande aktiviteter som påverkar balansräkningen negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett gjuteri som tillverkar gjutgods i gråjärn och segjärn, kompletterat med mekanisk verkstad för efterbearbetning och eget modellsnickeri. Verksamheten har funnits sedan 1982 och är lokaliserad i Robertsfors. Denna typ av tillverkningsverksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket förklarar de höga tillgångarna på 36,3 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 5 676 000 SEK till 8 883 000 SEK, en ökning med 3 207 000 SEK eller 56,5%. Den höga vinstmarginalen på 15,9% visar att företaget driver sin kärnverksamhet mycket lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 0,4% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta innebär att företaget är mycket skuldsatt och har begränsat finansiellt utrymme för oförutsedda händelser eller investeringar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 8 007 055 SEK till 6 875 444 SEK trots det starka årets resultat, en minskning med 1 131 611 SEK. Detta är mycket oroande eftersom det innebär att större delen av vinsten inte har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 47 107 732 SEK till 55 974 753 SEK, en ökning med 8 867 021 SEK eller 18,8%. Denna starka tillväxt indikerar ökad efterfrågan eller framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,4% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Minskande eget kapital trots starkt resultat tyder på utdelningar eller andra kapitalutflöden som kan äta upp företagets buffert
  • Tillgångarna minskade något från 36 487 256 SEK till 36 339 617 SEK, vilket kan indikera begränsade investeringar i framtiden
  • Hög skuldsättning begränsar företagets möjlighet att ta lån för expansion eller investeringar

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18,8% visar att företaget har god marknadsposition och efterfrågan
  • Mycket hög vinstmarginal på 15,9% indikererar effektiv verksamhet och konkurrenskraftiga priser
  • Resultattillväxt på 56,5% är exceptionellt stark och visar förbättrad lönsamhet
  • Etablerad verksamhet sedan 1982 med komplett värdekedja från modelltillverkning till efterbearbetning ger konkurrensfördelar