642 000 SEK
Omsättning
▼ 35,9%
149 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,3%
63%
Soliditet
Mycket God
23,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:496 681 SEK
Skulder:-161 165 SEK
Substansvärde:236 889 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 35,9% men samtidigt en förbättrad lönsamhet med 18,2% högre resultat. Den höga soliditeten på 63% och exceptionellt god vinstmarginal på 23,3% indikerar ett effektivt kostnadskontrollerat företag som genomgår en strukturomvandling. Företaget verkar prioritera lönsamhet framför volymtillväxt, vilket kan tyda på en strategisk omställning eller specialisering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver metallegotillverkning och egen produktion av metallföremål, vilket är en typisk verksamhet med investeringar i maskiner och råvaror. Ett etablerat företag (registrerat 2003) i denna bransch har vanligtvis stabila kundrelationer och specialiserad kompetens, vilket förklarar den höga lönsamheten trots omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 126 000 SEK till 149 000 SEK, en ökning med 23 000 SEK (+18,2%). Denna förbättring trots lägre omsättning visar på stark kostnadskontroll och eventuellt högre marginaler på kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet. Detta innebär att företaget är mycket självfinansierat och har låg finansieringsrisk, vilket ger goda möjligheter att klara konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 228 549 SEK till 236 889 SEK, en ökning med 8 340 SEK (+3,6%). Denna ökning beror helt på årets resultat på 149 000 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 001 624 SEK till 641 507 SEK, en minskning med 360 117 SEK (-35,9%). Denna kraftiga nedgång kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kundkontrakt eller en avsiktlig strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 360 117 SEK kan indikera förlorade kunder eller strukturella problem i marknaden
  • Låg omsättningsnivå på 641 507 SEK begränsar företagets skalbarhet och investeringsmöjligheter
  • Minskande tillgångar från 503 447 SEK till 496 681 SEK kan tyda på nedskärningar i kapacitet eller investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 23,3% visar på unik kompetens eller specialiserade produkter med goda marginaler
  • Stark soliditet på 63,0% ger utrymme för strategiska investeringar eller att utnyttja konkurrenters svagheter
  • Resultatförbättring med 23 000 SEK trots lägre omsättning visar på effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll