440 000 SEK
Omsättning
▲ 123,4%
129 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 12 800%
36,7%
Soliditet
God
29,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 578 624 SEK
Skulder:-7 067 866 SEK
Substansvärde:3 255 758 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling under 2023 med dramatiska förbättringar på alla fronter. Den mer än fördubblade omsättningen och den extremt höga resultattillväxten indikerar ett genombrottsår där företaget antingen har vunnit stora uppdrag eller genomgått en betydande omstrukturering. Den höga vinstmarginalen på 29,2% är anmärkningsvärd och tyder på effektiv verksamhetsstyrning. Tillgångarna har ökat kraftigt med 72,4%, vilket pekar på betydande investeringar i maskiner och utrustning, vilket är typiskt för ett bergentreprenadföretag.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bergarbeten, bergförstärkning och uthyrning av gruvmaskiner och personal, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande investeringar i specialutrustning. Denna verksamhetsbeskrivning förklarar de höga tillgångsvärdena på över 11,5 miljoner SEK. Företaget har även verksamhet inom fastighetsförvaltning och värdepappershandel, vilket kan diversifiera intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades extremt från 1 000 SEK till 129 000 SEK, en ökning med 12800,0%. Denna dramatiska förbättring visar att ökad omsättning har gett stark skalningsverkan och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 36,7% är acceptabel för branschen men inte exceptionellt hög. Detta indikerar att en betydande del av tillgångarna finansieras med skulder, vilket är typiskt för kapitalintensiva verksamheter med dyra maskiner.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 735 032 SEK till 3 255 758 SEK, en tillväxt på 19,0%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 129 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 196 899 SEK till 439 749 SEK, en tillväxt på 123,3%. Denna mer än fördubbling indikerar att företaget har tagit betydande marknadsandelar eller vunnit större uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Den höga skuldsättningen (soliditet 36,7%) medför ränterisker och beroende av extern finansiering
  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på sikt
  • Verksamheten är kapitalintensiv med stora investeringar i maskiner som kan förlora värde snabbt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med vinstmarginal på 29,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Kraftig omsättningstillväxt på 123,3% visar stark konkurrenskraft på marknaden
  • Diversifierad verksamhet med både entreprenadverksamhet och fastighetsförvaltning minskar beroendet av en enda inkomstkälla

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med exceptionell tillväxt i både omsättning (+123,3%) och resultat (+12800,0%). Eget kapital och tillgångar har också ökat kraftigt (+19,0% respektive +72,4%), vilket indikerar en expansiv fas med betydande investeringar. Den höga vinstmarginalen på 29,2% klassificerad som 'Mycket Hög' bekräftar att tillväxten är kvalitativ och lönsam.