7 349 000 SEK
Omsättning
▼ 35,1%
692 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 540,8%
44%
Soliditet
Mycket God
8,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 466 916 SEK
Skulder:-822 361 SEK
Substansvärde:644 555 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har lagt ner verksamheten .Bolaget har haft ett förbrukat eget kapital under året men det är återställt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har lagt ner verksamheten under året
  • Bolaget har haft ett förbrukat eget kapital under året men det är återställt

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget befinner sig i en dramatisk omstruktureringsfas med motsägelsefulla signaler. Å ena sidan visar bolaget en kraftig förbättring av lönsamheten med ett positivt resultat efter tidigare förlust, och eget kapital har återställts från negativt till positivt. Å andra sidan har omsättningen kollapsat med 35% och tillgångarna minskat med 73,5%, vilket tyder på en radikal nedskalning eller omstrukturering av verksamheten. Den höga soliditeten på 44% ger viss finansiell stabilitet trots de stora förändringarna.

Företagsbeskrivning

North Retail City AB driver en konceptbutik för The North Face på Kungsgatan i Stockholm. Verksamheten är inriktad på detaljhandel med specialiserade varumärkesprodukter, vilket är en konkurrensutsatt bransch med höga fasta kostnader för butikslokaler och lager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt från en förlust på 157 000 SEK till en vinst på 692 000 SEK, en förbättring på 849 000 SEK. Denna vändning till lönsamhet trots lägre omsättning indikerar effektiviseringsåtgärder eller kostnadsbesparingar.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur. Detta ger företaget bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och finansiella institut.

Eget kapital: Eget kapital har förbättrats från ett negativt belopp på -47 237 SEK till positivt 644 555 SEK, en ökning på 691 792 SEK. Denna återställning av eget kapital från negativt till positivt är en viktig finansiell milstolpe.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt från 11 675 092 SEK till 8 002 868 SEK, en nedgång på 3 672 224 SEK eller 35,1%. Denna dramatiska minskning tyder på antingen en betydande nedskalning av verksamheten eller försäljningsproblem.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 35,1% från 11 675 092 SEK till 8 002 868 SEK indikerar försäljningsproblem
  • Tillgångarna har minskat dramatiskt med 73,5% från 5 534 694 SEK till 1 466 916 SEK, vilket kan begränsa framtida verksamhet
  • Nedläggning av verksamheten skapar osäkerhet om företagets framtida inriktning

Möjligheter

  • Resultatförbättring från förlust till vinst på 692 000 SEK visar förmåga att vända negativa trender
  • Återställt eget kapital från negativt till positivt 644 555 SEK ger bättre finansiell stabilitet
  • God soliditet på 44,0% ger utrymme för framtida investeringar eller omstart