1 397 000 SEK
Omsättning
▼ 3,5%
559 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,3%
80%
Soliditet
Mycket God
40%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-03-25

Substansvärdering

Tillgångar:1 152 506 SEK
Skulder:-159 211 SEK
Substansvärde:663 295 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande lönsamhetstrender. Den mycket höga soliditeten på 80% och den betydande tillväxten i eget kapital och tillgångar indikerar ett finansiellt stabilt företag med goda reserver. Emellertid är den negativa utvecklingen i både omsättning (-3,5%) och resultat (-29,3%) anmärkningsvärd och tyder på utmaningar i den operativa verksamheten trots den starka vinstmarginalen på 40%.

Företagsbeskrivning

North Star Law AB är ett juridiskt konsultföretag som specialiserar sig på civilrätt med verksamhet i Svalövs kommun, Skåne län. Som tjänsteföretag inom juridik är det typiskt att ha relativt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler jämfört med produktionsföretag, vilket stämmer väl med de presenterade siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 791 000 SEK till 559 000 SEK, en minskning med 232 000 SEK eller -29,3%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda uppdrag.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåning och stor finansiell styrka. Detta ger företaget goda möjligheter att klara av konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 526 711 SEK till 663 295 SEK, en tillväxt på 136 584 SEK eller +25,9%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 559 000 SEK, vilket visar att företaget behåller majoriteten av vinsten i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 455 048 SEK till 1 396 855 SEK, en nedgång med 58 193 SEK eller -3,5%. Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 232 000 SEK trots mycket hög vinstmarginal
  • Minskad omsättning på 58 193 SEK vilket kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Resultatet faller snabbare än omsättningen vilket tyder på ökade kostnader eller sämre prissättning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 80% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 136 584 SEK till 663 295 SEK vilket stärker den finansiella basen
  • Mycket hög vinstmarginal på 40% visar att verksamheten är lönsam när den väl har uppdrag
  • Tillgångarna ökade med 301 217 SEK till 1 152 506 SEK vilket indikerar investeringar för framtiden

Trendanalys

Företaget visar starka balansräkningstrender med ökande eget kapital (+25,9%) och tillgångar (+35,4%) men negativa resultat- och omsättningstrender. Den finansiella styrkan är uppenbar med hög soliditet, men den operativa verksamheten behöver åtgärdas för att vända de negativa trenderna i lönsamhet och omsättning.