2 369 966 SEK
Omsättning
▲ 45,9%
3 264 133 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 142,7%
72%
Soliditet
Mycket God
137,6%
Vinstmarginal
Artificiell
195 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-09-21

Substansvärdering

Tillgångar:5 110 404 SEK
Skulder:-1 170 312 SEK
Substansvärde:2 670 092 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell finansiell utveckling under 2023 med extremt starka tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den artificiella vinstmarginalen på 137,6% indikerar dock att resultatet inte huvudsakligen kommer från den operativa verksamheten, utan snarare från icke-operativa poster som tillgångsvärderingar eller försäljning av tillgångar. Den höga soliditeten på 72% ger ett stabilt kapitalunderlag trots den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver produktion, inspelning och framförande av musik och musikvideos samt uthyrning av hästplats i stall. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara delar av den finansiella utvecklingen, särskilt om tillgångstillväxten kommer från investeringar i fastigheter eller utrustning för stallverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 1 344 853 SEK till 3 264 133 SEK, en tillväxt på 142,7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 137,6% indikerar att större delen av vinsten kommer från icke-operativa poster.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är mycket stark och visar att företaget har ett stabilt kapitalunderlag med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 916 822 SEK till 2 670 092 SEK, en tillväxt på 191,2%, vilket främst drivs av det starka resultatet och eventuella nya inskjutningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 642 574 SEK till 2 372 629 SEK, en tillväxt på 45,9% som visar en stark försäljningsutveckling i den operativa verksamheten.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen på 137,6% indikerar att resultatet inte är hållbart från operativ verksamhet utan beroende av engångsposter
  • Extrem tillväxttakt i tillgångar på 172,9% (från 1 872 723 SEK till 5 110 404 SEK) kan innebära integrationsutmaningar eller överinvesteringar
  • Beroende av icke-operativa intäktskällor skapar osäkerhet kring den långsiktiga lönsamheten

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 72% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kombinationen av musikproduktion och stallverksamhet skapar diversifiering i intäktskällor
  • Omsättningstillväxt på 45,9% visar att den operativa verksamheten har god marknadsutveckling

Trendanalys

Exceptionellt stark tillväxt i samtliga nyckeltal: omsättning +45,9%, resultat +142,7%, eget kapital +191,2%, tillgångar +172,9%. Trenderna pekar alla på FÖRBÄTTRING men med varning för den artificiella vinstmarginalen som indikerar att tillväxten inte är uteslutande operativ.