1 152 052 SEK
Omsättning
▲ 78,3%
129 156 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 42,9%
65,5%
Soliditet
Mycket God
11,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 931 731 SEK
Skulder:-614 276 SEK
Substansvärde:1 068 455 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten på 65.5% ger en stabil finansierad bas, men den fallande vinstmarginalen från 35.0% till 11.2% indikerar påtryckningar på lönsamheten trots ökad försäljning. Företaget verkar befinna sig i en expansionsfas där ökade kostnader inte helt följt med intäktsökningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom svets- och monteringsarbeten för industrin, VVS-arbeten, bilreparationer och övrig mekanisk verksamhet. Detta är ett mångfacetterat företag inom industriell service och reparation med lång etableringshistoria sedan 1972, vilket tyder på en stabil kundbas och erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 42.9% från 226 085 SEK till 129 156 SEK trots den höga omsättningstillväxten, vilket indikerar att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 65.5% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 11.6% från 957 397 SEK till 1 068 455 SEK, främst på grund av årets resultat på 129 156 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 78.3% från 646 278 SEK till 1 152 052 SEK, vilket visar på stark försäljningstillväxt och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 42.9% trots stark omsättningstillväxt indikerar lönsamhetsproblem
  • Fallande vinstmarginal från cirka 35% till 11.2% visar på ökade kostnader eller prispress
  • Expansionen verkar ha skett till priset av sämre lönsamhet

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 78.3% visar på framgångsrik marknadsexpansion
  • Hög soliditet på 65.5% ger god finansiell styrka för fortsatt tillväxt
  • Eget kapital ökade med 111 058 SEK till 1 068 455 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångstillväxt på 16.6% till 1 931 731 SEK visar på investeringar i verksamheten