7 420 074 SEK
Omsättning
▲ 47,6%
412 708 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 159,6%
20,2%
Soliditet
God
5,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 152 690 SEK
Skulder:-1 717 677 SEK
Substansvärde:435 013 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med nästan 50%, resultatet har mer än fördubblats, och eget kapital har nästan tredubblats. Denna utveckling indikerar ett företag i en accelererad expansionsfas med god lönsamhet. Trots den höga tillväxten bibehåller företaget en stabil vinstmarginal på 5.6%, vilket tyder på en välkontrollerad tillväxtstrategi.

Företagsbeskrivning

Företaget är specialiserat på butikshandel med mattor och annan vägg- och golvbeklädnad, verksamt i Karlskrona kommun. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har relativt höga rörelsekapitalbehov, vilket gör den starka tillväxten och lönsamheten extra imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 159 012 SEK till 412 708 SEK, en ökning med 159.6% som indikerar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 20.2% är acceptabel men relativt låg för en handelsverksamhet, vilket indikerar att företaget till stor del finansieras med lån och skulder trots den starka kapitaltillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 150 991 SEK till 435 013 SEK, en tillväxt på 188.1% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 026 206 SEK till 7 420 074 SEK, en tillväxt på 47.6% som visar en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljningsstrategi.

Huvudrisker

  • Den relativt låga soliditeten på 20.2% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda händelser
  • Snabb tillväxt med 47.6% i omsättning kan ställa höga krav på rörelsekapital och operativ effektivitet
  • Tillgångstillväxt på 32.1% till 2 152 690 SEK kan indikera ökad skuldsättning för att finansiera expansionen

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 159.6% visar stark operativ effektivitet och skalbarhet i verksamheten
  • Marknadsandelar verkar öka kraftigt baserat på omsättningstillväxten som överstiger branschgenomsnittet
  • Stark kapitalbildning med 188.1% tillväxt i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättning (+47.6%), resultat (+159.6%), eget kapital (+188.1%) och tillgångar (+32.1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket framgångsrik affärsutveckling och ett företag i stark tillväxtfas.