20 376 000 SEK
Omsättning
▼ 21,8%
1 566 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,5%
38%
Soliditet
God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:15 194 461 SEK
Skulder:-8 744 516 SEK
Substansvärde:3 526 846 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Huvudverksamheten har dämpats under året enligt årsredovisningen
  • Dotterföretaget Indutec i Veddige AB har haft en god försäljning som ser ut att vidmakthållas

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i den operativa verksamheten men samtidigt finansiella förbättringar i balansräkningen. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-21,8%) och resultat (-46,5%) indikerar en svaghet i kärnverksamheten, medan ökningen i eget kapital (+32,4%) och tillgångar (+6,2%) visar på en stärkt balansräkning. Soliditeten på 38% är stabil och vinstmarginalen på 7,7% trots nedgång är fortfarande positiv. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där dotterbolaget Indutec presterar bättre än moderbolaget.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verkstad- och entreprenadverksamhet samt ingenjörs- och konsultverksamhet inom process och bygg. Detta är ett etablerat företag som registrerades 2004, vilket innebär att det har över 15 års verksamhet bakom sig. Verksamheten har dämpats under året enligt årsredovisningen, medan dotterföretaget Indutec i Veddige AB har haft god försäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 929 000 SEK till 1 566 000 SEK, en minskning på 1 363 000 SEK (-46,5%). Resultatnedgången är proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och ligger över branschgenomsnitt för många verkstadsföretag. Detta ger företaget god kreditvärdighet och bättre möjligheter att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 664 202 SEK till 3 526 846 SEK, en ökning med 862 644 SEK (+32,4%). Denna förbättring kan komma från återinvesterat resultat eller kapitaltillskott.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 26 422 745 SEK till 20 459 048 SEK, en minskning på 5 963 697 SEK (-21,8%). Denna kraftiga nedgång indikerar utmaningar i kärnverksamheten eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 21,8% från 26 422 745 SEK till 20 459 048 SEK
  • Resultatnedgång på 46,5% från 2 929 000 SEK till 1 566 000 SEK
  • Dämpad verksamhet i moderbolaget medan dotterbolaget presterar bättre

Möjligheter

  • Stark soliditet på 38,0% ger finansiell stabilitet
  • Eget kapital ökade med 32,4% till 3 526 846 SEK
  • Dotterföretaget Indutec visar god försäljning som förväntas fortsätta
  • Tillgångarna ökade med 6,2% till 15 194 461 SEK