986 000 SEK
Omsättning
▼ 34,3%
848 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,2%
39%
Soliditet
God
61,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 124 442 SEK
Skulder:-3 034 474 SEK
Substansvärde:1 654 968 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 34,3% men samtidigt en betydande resultatförbättring på 22,2%. Den mycket höga vinstmarginalen på 61,2% indikerar att företaget har genomfört omfattande kostnadsrationaliseringar eller ändrat sin verksamhetsmodell. Eget kapitalet har ökat markant med 44,9%, vilket stärker företagets finansiella ställning trots den minskade omsättningen.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom elektroniska gasvärmare med fokus på anpassning till både befintliga och nya installationer. Med säte i Luleå och etablerat sedan 2003 är detta ett moget företag som troligen arbetar med nischade tekniska lösningar inom värmesektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 694 000 SEK till 848 000 SEK, en ökning med 154 000 SEK (+22,2%) trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll eller högre marginalprodukter.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att absorbera eventuella förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 142 170 SEK till 1 654 968 SEK, en tillväxt på 512 798 SEK (+44,9%), främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 900 000 SEK till 1 386 242 SEK, en nedgång på 513 758 SEK (-34,3%). Detta tyder på färre projekt eller minskad efterfrågan trots företagets långa etablering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 513 758 SEK kan indikera marknadsandelar förlorade till konkurrenter
  • Beroende av mycket höga vinstmarginaler som kan vara svåra att upprätthålla långsiktigt
  • Möjlig övergång till en mer specialiserad men mindre skalbar verksamhetsmodell

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med 61,2% vinstmarginal ger god kassaflöde för investeringar
  • Betydande ökning av eget kapital med 512 798 SEK ger finansiell styrka för framtida expansion
  • Tillgångstillväxt på 9,2% visar fortsatt investeringsförmåga trots omsättningsnedgång

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend med en kraftig nedgång från 2023 till 2024, vilket indikerar en minskad försäljningsvolym eller förändrad verksamhetsinriktning. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats markant och successivt varje år, och vinstmarginalen har ökat explosivt till över 60%, vilket tyder på en radikal effektivisering, kostnadsrationalisering eller en övergång till mer lönsamma produkter/tjänster. Eget kapital har mer än fördubblats på tre år, och soliditeten har förbättrats avsevärt, vilket visar på en starkare balansräkning och minskat skuldsättningsbehov. Sammantaget pekar trenderna på en företagsomvandling där verksamheten blivit mindre men betydligt mer lönsam, med en mycket stabilare finansiell struktur. Framtida utveckling tyder på ett fokuserat och lönsamt företag, men den fortsatta omsättningsnedgången kan vara en utmaning för den långsiktiga tillväxten.