15 291 000 SEK
Omsättning
▼ 6,9%
2 264 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 36,3%
69%
Soliditet
Mycket God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 165 150 SEK
Skulder:-3 393 480 SEK
Substansvärde:6 845 199 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande resultatförsämring. Den höga soliditeten på 69% och det ökade eget kapitalet visar på en stabil balansräkning, men den kraftiga resultatnedgången på 36.3% och minskad omsättning indikerar operativa utmaningar. Företaget har kapacitet att hantera motgångar tack vare sin finansiella styrka, men behöver adressera den negativa lönsamhetsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1994 och verkar inom smidesarbeten och stängseluppsättning, en bransch som ofta är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar. Denna typ av verksamhet är vanligtvis kapitalintensiv med behov av maskiner och lager, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 12 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 3 554 000 SEK till 2 264 000 SEK, en minskning på 1 290 000 SEK eller -36.3%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 69.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 151 362 SEK till 6 845 199 SEK, en förbättring på 693 837 SEK trots lägre resultat. Detta visar att företaget ändå har kapacitet att bygga upp sitt kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 16 764 677 SEK till 15 502 620 SEK, en nedgång på 1 262 057 SEK eller -6.9%. Detta indikerar minskade försäljningsvolymer eller prispress i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 1 290 000 SEK eller 36.3% trots relativt liten omsättningsminskning
  • Minskad omsättning på 1 262 057 SEK kan indikera försämrad marknadsposition eller konkurrenssituation
  • Resultatnedsättningen är proportionellt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 69% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Eget kapital ökade med 693 837 SEK till 6 845 199 SEK trots svagare år
  • Företaget har över 2 miljoner SEK i vinst trots nedgång, vilket visar att verksamheten fortfarande är lönsam