6 536 000 SEK
Omsättning
▲ 132,7%
762 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 398%
42,3%
Soliditet
Mycket God
11,5%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2021-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 548 446 SEK
Skulder:-1 416 312 SEK
Substansvärde:864 883 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få negativ effekt på bolagets resultat på det nya året, men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor den negativa effekten blir. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen uttrycker osäkerhet kring den framtida påverkan av Covid-19-pandemin på företagets resultat, men noterar att de aktivt följer utvecklingen och vidtar åtgärder för att begränsa negativa effekter.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under 2021 med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den mer än fördubblade omsättningen och den nästan femfaldigade vinsten indikerar en framgångsrik expansion eller ett lyckat uppsving efter en tidigare svagare period. Den höga vinstmarginalen på 11,5% och den goda soliditeten på 42,3% pekar på en lönsam och finansiellt stabil verksamhet. Den snabba tillväxten medför dock också utmaningar kring kapacitet och risken för en överhettad expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom en nischad sektor med försäljning, service och reparation av portar, skotrar och terrängmaskiner till både privat- och företagskunder. Den breda verksamhetsbeskrivningen, som även inkluderar byggnation och personaluthyrning, tyder på ett diversifierat företag som kan anpassa sig efter marknadens behov. Den fysiska närvaron i Lycksele placerar det troligtvis i en regional marknadsledarroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Årets resultat förbättrades från 153 000 SEK till 762 000 SEK, en ökning på 398.0%. Denna betydligt snabbare tillväxt jämfört med omsättningen indikerar att företaget har lyckats skalfördelar och förbättrat sin lönsamhet avsevärt.

Soliditet: En soliditet på 42.3% anses vara god och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital. Detta ger en god finansiell stabilitet och bättre möjligheter att ta lån för framtida investeringar om så önskas.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 424 232 SEK till 864 883 SEK. Denna starka tillväxt är direkt kopplad till det goda årets resultat på 762 000 SEK, vilket har tillfört nytt kapital till företaget och stärkt dess balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 2 815 403 SEK till 6 607 322 SEK, en tillväxt på 132.7%. Denna kraftiga ökning kan tyda på framgångsrika försäljningsstrategier, att företaget vunnit större projekt eller att efterfrågan på dess produkter och tjänster har ökat avsevärt.

Huvudrisker

  • Den extremt snabba tillväxten på över 100% inom ett år kan vara svår att upprätthålla och riskerar att sätta press på organisationens kapacitet och kassaflöde.
  • Extern risk från Covid-19-pandemin som kan störa verksamheten och minska efterfrågan på företagets tjänster och produkter.
  • Företagets tillgångar har mer än fördubblats till 2 548 446 SEK, vilket kan indikera stora investeringar; att hantera och få avkastning på dessa investeringar är en viktig framtidsrisk.

Möjligheter

  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla omsättningen visar på en stark marknadsposition och en operativ skalbarhet som kan utnyttjas vidare.
  • Den höga vinstmarginalen på 11.5% ger utrymme för framtida investeringar, prispåverkan eller att klara av eventuella lågkonjunkturer.
  • Den goda soliditeten på 42.3% skapar en stabil platform för att säkra finansiering och möjliggöra ytterligare expansion eller förvärv.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar entydigt på en stark förbättring: Omsättning (+132.7%), Resultat (+398.0%), Eget kapital (+103.9%) och Tillgångar (+119.4%). Detta indikerar en företag i en kraftig expansionsfas med förbättrad lönsamhet och styrka.