103 252 000 SEK
Omsättning
▲ 11,9%
5 034 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 563,1%
24,2%
Soliditet
God
53,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-19

Substansvärdering

Tillgångar:57 197 000 SEK
Skulder:-40 158 510 SEK
Substansvärde:12 471 573 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en dramatisk vinstökning på över 563% och en omsättningstillväxt på nästan 12%. Den mycket höga vinstmarginalen på 53,8% indikerar en extremt lönsam verksamhet. Trots den positiva rörelseresultatet noteras en minskning av de totala tillgångarna, vilket kan tyda på en effektivisering eller avyttringar. Det etablerade bolaget, registrerat 1950, genomgår en tydlig och mycket framgångsrik transformation.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verkstadsrörelse, en traditionell industriell verksamhet som vanligtvis kännetecknas av betydande maskin- och fastighetsinvesteringar. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanligt bra för denna bransch, vilket kan tyda på en specialiserad nisch eller en mycket effektiv produktion.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -1 087 000 SEK till en vinst på 5 034 000 SEK. Denna förbättring med 6 121 000 SEK driver den exceptionella resultattillväxten på 563,1%.

Soliditet: En soliditet på 24,2% anses vara måttlig för en verkstadsindustri. Den indikerar att 24,2% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt ett betydande skuldberoende.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 11 005 547 SEK till 12 471 573 SEK, en tillväxt på 13,3%. Denna förbättring på 1 466 026 SEK är direkt kopplad till den starka vinstutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 203 884 SEK till 9 354 347 SEK, en tillväxt på 11,9%. Denna fyrdubbling av omsättningsnivån är en mycket positiv utveckling.

Huvudrisker

  • Den måttliga soliditeten på 24,2% visar på ett betydande skuldberoende vilket kan innebära finansiell sårbarhet vid lågkonjunktur.
  • En minskning av de totala tillgångarna med 2,6% till 57 197 000 SEK kan tyda på nedskärningar i produktionskapacitet eller avyttringar av viktiga tillgångar.
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 53,8% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt och kan vara driven av tillfälliga faktorer.

Möjligheter

  • Den dramatiska resultatförbättringen med 6 121 000 SEK visar på en mycket framgångsrik omställning eller ett genombrott för företaget.
  • Omsättningstillväxten på 11,9% till 9,4 miljoner SEK indikerar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan.
  • Tillväxten i eget kapital med 1,5 miljoner SEK stärker företagets balansräkning och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.