808 449 SEK
Omsättning
▲ 126%
53 837 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 129,8%
48,3%
Soliditet
Mycket God
6,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:127 100 SEK
Skulder:-61 787 SEK
Substansvärde:45 969 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt under räkenskapsåret 2023 med mer än fördubbling av samtliga nyckeltal. Den kraftiga omsättningsökningen på 126% kombinerat med en positiv resultatutveckling på 130% indikerar ett framgångsrikt expanderande företag som lyckats skala upp sin verksamhet avsevärt. Den höga soliditeten på 48,3% visar på en finansiellt stabil verksamhet trots den snabba tillväxten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom renoveringar med microcement, målningsarbeten och lokalvård. Denna typ av tjänsteföretag inom bygg och underhåll har typiskt sett varierande projektstorlekar och kan uppleva snabb tillväxt vid framgångsrik marknadsföring och kundanskaffning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 23 429 SEK till 53 837 SEK, vilket indikerar att företaget lyckats behålla lönsamheten trots den snabba tillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 48,3% är mycket god och visar att företaget finansieras till nära hälften med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilität.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 13 953 SEK till 45 969 SEK, en tillväxt på 229,5%, vilket främst beror på årets vinst som förstärkt den finansiella basen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 357 731 SEK till 808 449 SEK, en tillväxt på 126,0% som visar på framgångsrik expansion och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 100% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets absoluta storlek med omsättning under 1 miljon SEK gör det fortfarande sårbart för konjunktursvängningar
  • Branschen inom bygg och renovering är konjunkturkänslig och kan påverkas av ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Den starka tillväxten visar på framgångsrika affärsmodeller och marknadspotential
  • God soliditet ger möjlighet till ytterligare investeringar och expansion
  • Stabil vinstmarginal på 6,7% indikerar en hållbar affärsmodell med god prissättning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka positiva trender med tillväxt över 100%: omsättning (+126,0%), resultat (+129,8%), eget kapital (+229,5%) och tillgångar (+224,7%). Denna konsistenta tillväxt över alla parametrar indikerar en mycket positiv utveckling och framgångsrik verksamhetsexpansion.