1 098 000 SEK
Omsättning
▲ 22,1%
259 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 75%
81,2%
Soliditet
Mycket God
23,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:628 422 SEK
Skulder:-108 198 SEK
Substansvärde:472 191 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsförbättringar men samtidigt oroande nedgångar i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 22,1% till 1 098 115 SEK och resultatet har förbättrats dramatiskt med 75,0% till 259 000 SEK, vilket indikerar en mycket effektiv verksamhet och god prissättning. Den mycket höga vinstmarginalen på 23,5% är exceptionellt stark. Däremot har eget kapital och totala tillgångar minskat kraftigt (-25,2% respektive -19,7%), vilket tyder på att vinsten inte har reinvesterats utan troligen utdelats eller använts för att betala av skulder. Företaget verkar prioritera kortvarig lönsamhet framför långsiktig tillväxt och kapitaluppbyggnad.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat mekaniskt verkstadsföretag som sedan 2012 tillverkar och reparerar detaljer för verkstadsindustrin och motorsport, samt reparerar fritidsartiklar som gräsklippare. Verksamheten är lokaliserad till Avesta i Dalarna. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis specialverktyg och expertis, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 148 000 SEK till 259 000 SEK, en ökning med 111 000 SEK eller 75,0%. Denna dramatiska förbättring, som överstiger omsättningstillväxten, indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 81,2% är mycket hög och visar att företaget är extremt skuldsatt. Detta är en stark finansiell styrka som ger god motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 631 679 SEK till 472 191 SEK, en nedgång på 159 488 SEK eller 25,2%. Trots ett starkt resultat på 259 000 SEK innebär detta att nära 419 000 SEK har lämnat företaget, sannolikt genom utdelning till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 958 297 SEK till 1 098 115 SEK, en positiv tillväxt på 139 818 SEK eller 22,1%. Detta visar på en ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 159 488 SEK kan begränsa företagets möjligheter att investera i framtiden och utöka verksamheten.
  • Minskande tillgångar på 154 041 SEK till 628 422 SEK kan indikera att maskiner och utrustning slits ut utan att ersättas, vilket hotar långsiktig kapacitet.
  • En stark beroendeställning gentemot ägarna som troligen tar ut stora utdelningar, vilket kan försvaga företagets finansiella fundament.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 23,5% visar på en exceptionellt lönsam kärnverksamhet med god prissättningskraft.
  • Omsättningstillväxt på 22,1% visar på en ökad marknadsandel och efterfrågan på företagets tjänster.
  • En soliditet på 81,2% ger ett mycket starkt skydd mot kriser och möjlighet att ta på sig eventuellt lån för expansion om ägarna ändrar utdelningspolicy.