1 425 118 SEK
Omsättning
▲ 36,5%
721 090 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 223,2%
18,1%
Soliditet
Stabil
50,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:3 798 476 SEK
Skulder:-3 085 105 SEK
Substansvärde:594 137 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har företaget påbörjat byggandet av ett nytt lager för bolaget. Vid årets slut är projektet ännu inte färdigställt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har påbörjat byggandet av ett nytt lager vilket förklarar den stora tillgångstillväxten på 205,0%
  • Lagerbygget var inte färdigställt vid årets slut, vilket indikerar att investeringen kommer att påverka balansräkningen ytterligare under nästa räkenskapsår

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhetsutveckling under 2023, vilket indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas. Den kraftiga ökningen i både omsättning och resultat, kombinerat med en betydande tillgångsexpansion, tyder på att företaget genomgår en transformativ period med stora investeringar. Den låga soliditeten är dock en varningssignal som pekar på ett högt belåningsgrad trots de starka resultatet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom fordonsverkstad, processervice konsultation och service av maskiner och utrustning för livsmedelsindustrin samt underhåll av lantbruksmaskiner. Denna breda verksamhetsprofil med fokus på specialisttjänster till industrier förklarar den höga vinstmarginalen på 50,6%, vilket är typiskt för expertisbaserade tjänsteföretag med högt tilläggsvärde.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 223 113 SEK till 721 090 SEK, en ökning på 223,2% som indikerar utmärkt kostnadskontroll och skalbarhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 18,1% är relativt låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan vara riskabelt vid ekonomiska nedgångar trots den starka lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 311 290 SEK till 594 137 SEK, en tillväxt på 90,9% som främst drivs av det starka årets resultat och reinvesterade vinster.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 044 013 SEK till 1 425 118 SEK, en tillväxt på 36,5% som visar stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 18,1% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar
  • Stora investeringar i nytt lager medför avsevärda skulder som kan påverka likviditeten negativt
  • Rapid tillväxt på över 200% i resultat kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 50,6% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Stark omsättningstillväxt på 36,5% visar att företaget tar marknadsandelar och expanderar sin verksamhet
  • Nytt lager kommer att ge kapacitet för ytterligare tillväxt och effektivisering av verksamheten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+36,5%), resultat (+223,2%), eget kapital (+90,9%) och tillgångar (+205,0%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga områden indikerar en mycket framgångsrik expansionsfas med goda framtidsutsikter, men den snabba tillväxten medför samtidigt risker kring finansiering och kapacitetshantering.