2 093 000 SEK
Omsättning
▼ 23,1%
-88 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 239,7%
79,9%
Soliditet
Mycket God
−4,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 053 169 SEK
Skulder:-359 851 SEK
Substansvärde:1 434 011 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling med en kraftig omsättningsminskning på över 23% och ett resultat som gått från positivt till negativt. Trots detta behåller företaget en stark balansräkning med hög soliditet och en liten ökning av både eget kapital och totala tillgångar. Situationen tyder på ett etablerat företag som möter allvarliga utmaningar i sin operativa verksamhet, men med finansiell styrka att hantera en omställningsperiod.

Företagsbeskrivning

Bolaget bildades 1990 och bedriver snickeri samt måleriverksamhet i egna lokaler i Vännäsby. Som ett produktionsorienterat hantverksföretag är det typiskt att ha betydande tillgångar i form av lokaler och utrustning, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades avsevärt från en vinst på 63 000 SEK till en förlust på 88 000 SEK, en negativ förändring på 151 000 SEK. Denna försämring beror sannolikt på den kraftiga omsättningsminskningen i kombination med att fasta kostnader kvarstår.

Soliditet: En soliditet på 79,9% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger ett viktigt skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital ökade trots förlusten från 1 411 976 SEK till 1 434 011 SEK, en ökning med 22 035 SEK. Denna motstridiga utveckling kan tyda på justeringar i balansräkningen, t.ex. omvärderingar av tillgångar, eftersom ett negativt resultat normalt minskar det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 745 224 SEK till 2 093 487 SEK, en nedgång på 651 737 SEK eller 23,7%. Denna dramatiska minskning indikerar allvarliga utmaningar i försäljningen eller att större projekt avslutats utan ersättning.

Huvudrisker

  • Kritisk minskning av omsättningen med 651 737 SEK på ett år utgör den främsta risken för företagets överlevnad på sikt.
  • Rörelseförlusten på 88 000 SEK visar att verksamheten inte är lönsam vid nuvarande omsättningsnivå.
  • Trenden med negativ vinstmarginal på -4,2% indikerar strukturella lönsamhetsproblem.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 79,9% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör investeringar eller lån för att vända trenden.
  • Tillgångstillväxten på 0,7% till 2 053 169 SEK visar att företaget fortsatt investerar i sin verksamhet.
  • Ökningen av det egna kapitalet med 22 035 SEK trots förlust visar på en stark balansräkning som kan absorbera tillfälliga motgångar.