4 024 986 SEK
Omsättning
▲ 21,8%
131 936 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 143,9%
26,2%
Soliditet
God
3,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:791 809 SEK
Skulder:-584 569 SEK
Substansvärde:207 240 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning, resultat och eget kapital från 2022 till 2023. Trots en minskning av totala tillgångar har företaget gått från en förlust på 300 644 SEK till en vinst på 131 936 SEK, vilket indikerar en framgångsrik omställning eller effektivisering. Den låga soliditeten på 26,2% och vinstmarginalen på 3,3% visar dock att företaget fortfarande befinner sig i en utvecklingsfas med begränsad finansiell buffert.

Företagsbeskrivning

Företaget är en bilverkstad i Arvika kommun som registrerades 2021 och bedriver bilverkstadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Typiskt för detta branschsegment är relativt låga vinstmarginaler och kapitalintensiv verksamhet med behov av verktyg och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 300 644 SEK till en vinst på 131 936 SEK, en förbättring på 432 580 SEK som indikerar starkt förbättrad lönsamhet eller kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 26,2% är relativt låg och indikerar att företaget är betydande belånat, vilket kan medföra högre finansiell risk vid ogynnsamma förhållanden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 75 304 SEK till 207 240 SEK, en tillväxt på 175,2% som främst drivits av den positiva resultatutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 314 699 SEK till 4 024 986 SEK, en tillväxt på 21,8% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt under året.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 26,2% begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån eller klara ekonomiska motgångar
  • Minskande tillgångar från 911 429 SEK till 791 809 SEK (-13,1%) kan indikera avveckling av produktiv kapacitet eller försäljning av tillgångar
  • Vinstmarginalen på endast 3,3% är låg och gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konkurrenspress

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,8% visar att företaget har god marknadsposition och tillväxtpotential
  • Resultatförbättring med 432 580 SEK från förlust till vinst indikerar effektiviseringspotential och förbättrad verksamhet
  • Eget kapital ökade med 131 936 SEK vilket stärker företagets finansiella grund för framtida investeringar