302 808 SEK
Omsättning
▲ 142,3%
115 620 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 040,9%
86,8%
Soliditet
Mycket God
38,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:728 709 SEK
Skulder:-96 516 SEK
Substansvärde:632 193 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark operativ prestation med exceptionell lönsamhet och kraftig tillväxt i omsättning och resultat, men samtidigt oroande tecken på kapitaluttag och minskande balansomslutning. Den extremt höga vinstmarginalen på 38,2% och soliditeten på 86,8% indikerar ett mycket effektivt och stabilt företag, men den kraftiga minskningen av eget kapital (-12,2%) och tillgångar (-17,3%) trots ett rekordresultat tyder på betydande utdelningar eller kapitaluttag som kan begränsa framtida investeringsmöjligheter.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkeriverksamhet, entreprenadarbeten med lastmaskin samt svetsarbeten. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med behov av fordons- och maskinpark, vilket gör nedgången i tillgångar särskilt anmärkningsvärd. Den höga vinstmarginalen kan tyda på specialiserade tjänster eller nischade kompetenser inom svets och entreprenad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade explosivt från 10 134 SEK till 115 620 SEK, en tillväxt på 1040,9% som visar en mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 86,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 720 377 SEK till 632 193 SEK trots ett starkt resultat på 115 620 SEK, vilket innebär att cirka 204 000 SEK har utdelats eller på annat sätt lämnat företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen mer än fördubblades från 125 000 SEK till 302 808 SEK, en kraftig tillväxt på 142,2% som indikerar stark efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga kapitaluttag i nuvarande omfattning (cirka 204 000 SEK under året) riskerar att urholka företagets kapitalbas och begränsa möjligheten till framtida investeringar i fordons- och maskinpark.
  • Minskande tillgångar från 881 035 SEK till 728 709 SEK kan indikera avveckling av operativa tillgångar vilket kan påverka den långsiktiga konkurrenskraften.
  • Den extremt höga vinsttillväxten på över 1000% kan vara svår att upprätthålla och kan tyda på en engångseffekt eller säsongsbetonad verksamhet.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 38,2% ger utrymme för prissättning, investeringar eller att klara av konjunkturnedgångar bättre än konkurrenter.
  • Kraftig omsättningstillväxt på 142% visar på stark marknadsposition och god förmåga att ta marknadsandelar.
  • Mycket hög soliditet på 86,8% ger utmärkta förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för eventuella expansionstillfällen.