2 410 430 SEK
Omsättning
▲ 56,3%
437 198 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 18,1%
26,7%
Soliditet
God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
445 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-02

Substansvärdering

Tillgångar:1 766 470 SEK
Skulder:-1 295 596 SEK
Substansvärde:470 874 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under det senaste räkenskapsåret. Den kraftiga ökningen av både omsättning och resultat indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den betydande tillväxten i tillgångar och eget kapital tyder på att företaget har genomfört betydande investeringar eller förvärv som bäddar för framtida tillväxt. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en relativt låg soliditet som en utmaning att adressera.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver musikproduktion, artistisk verksamhet samt äger och förvaltar upphovsrätter inom musik. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av immateriella tillgångar (upphovsrätter) och projektbaserad intäktsgenerering, vilket stämmer väl överens med den kraftiga tillväxten i tillgångar och omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 370 156 SEK till 437 198 SEK, en ökning på 18.1% som indikerar god kostnadskontroll och effektivitet trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 26.7% är relativt låg och indikerar ett betydande skuldbelopp, vilket kan medföra finansiell risk vid ogynnsamma marknadsförhållanden trots den starka lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 247 472 SEK till 470 874 SEK, en ökning på 90.3% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 542 295 SEK till 2 410 430 SEK, en tillväxt på 56.3% som visar på en mycket stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsexpansion.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 26.7% indikerar ett högt skuldbelopp som kan medföra finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller minskad omsättning.
  • Den kraftiga tillgångstillväxten på 191.2% till 1 766 470 SEK kan indikera stora investeringar som kräver avkastning för att motivera det ökade kapitalbehovet.
  • Musikbranschens cykliska natur kan medföra osäkerhet i framtida intäktsflöden trots nuvarande starka siffror.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 56.3% till 2 410 430 SEK visar på stark marknadsacceptans och goda affärsmöjligheter.
  • Hög vinstmarginal på 18.1% indikerar god prissättningsförmåga och kostnadseffektivitet i verksamheten.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 90.3% ger bättre finansiell styrka och möjligheter till ytterligare investeringar.
  • Investeringar i upphovsrätter (immateriella tillgångar) kan generera långsiktiga, återkommande intäktsströmmar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+56.3%), resultat (+18.1%), eget kapital (+90.3%) och tillgångar (+191.2%). Denna konsekventa positiva utveckling i alla områden indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas med god operativ styrning, men med behov av att adressera den låga soliditeten för att säkra långsiktig finansiell hållbarhet.