714 972 SEK
Omsättning
▼ 20,8%
125 700 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,4%
90%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 490 505 SEK
Skulder:-103 125 SEK
Substansvärde:1 162 380 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelsetrender. Den exceptionellt höga soliditeten på 90% och det positiva eget kapitalet på över 1,1 miljoner SEK indikerar ett stabilt kapitalunderlag utan skuldbörda. Trots detta uppvisar företaget betydande nedgångar i både omsättning (-20,8%) och resultat (-49,4%), vilket tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Den positiva tillväxten i eget kapital och tillgångar visar dock att företaget fortfarande genererar värde och förvaltar sina resurser effektivt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver schakt-, gräv- och anläggningsarbeten inom bygg-, väg-, mark- och skogsindustrin samt arbetar med privatpersoner inom samma områden. Verksamheten inkluderar även uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som förklarar de relativt höga tillgångarna på 1,5 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 248 443 SEK till 125 700 SEK, en minskning med 122 743 SEK (-49,4%). Trots den stora procentuella nedgången är företaget fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 17,6%, vilket är anmärkningsvärt högt för branschen.

Soliditet: Soliditeten på 90,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg insolvensrisk, men kan också tyda på försiktig kapitalanvändning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 083 638 SEK till 1 162 380 SEK, en förbättring med 78 742 SEK (+7,3%). Denna ökning kommer från årets resultat på 125 700 SEK, vilket indikerar att företaget inte har utdelat hela vinsten utan reinvesterat delar av den.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 902 897 SEK till 714 972 SEK, en nedgång med 187 925 SEK (-20,8%). Denna betydande minskning kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kundkontrakt eller konkurrensutsättning i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 20,8% från 902 897 SEK till 714 972 SEK indikerar möjliga marknadsutmaningar eller förlorade kunder
  • Resultatnedgång med 49,4% från 248 443 SEK till 125 700 SEK visar på tryck på lönsamheten trots hög vinstmarginal
  • Branschen för anläggningsarbeten är konjunkturkänslig och sårbar för ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 90% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Fortfarande hög vinstmarginal på 17,6% trots nedgång visar på effektiv kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxt på 8,6% till 1 490 505 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida verksamhet
  • Diversifierad verksamhet med både industri- och privatkunder ger stabilare intäktsflöden