572 100 SEK
Omsättning
▲ 47,8%
253 004 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 97,3%
38,8%
Soliditet
God
44,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 083 268 SEK
Skulder:-662 894 SEK
Substansvärde:420 374 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har ökat ca 50%.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har ökat cirka 50% under året, vilket bekräftar den starka tillväxttrenden

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla områden. Den nära 50% ökade omsättningen kombinerat med en nästan fördubbling av resultatet indikerar att företaget inte bara växer snabbt utan också blir mer lönsamt. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med över 150% visar på en mycket god kapitalbildning och finansiell styrka. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel och import av bildelar och offroadtillbehör med säte i Borås. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och har ofta en cyklisk karaktär kopplad till bilmarknaden och fritidsaktiviteter. Den höga vinstmarginalen på 44,2% är ovanligt bra för en handelsverksamhet och kan tyda på specialiserade produkter eller nischade marknader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 128 246 SEK till 253 004 SEK, en ökning på 97,3% som indikerar effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 38,8% är god och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 167 370 SEK till 420 374 SEK, en tillväxt på 151,2% som främst drivs av det starka resultatet och visar på god intern kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 388 051 SEK till 572 100 SEK, en tillväxt på 47,8% som visar på stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan kräva ytterligare investeringar
  • Beroende av en nischad marknad för offroadtillbehör kan göra företaget sårbart för konjunktursvängningar
  • Tillgångstillväxten på 34,5% är lägre än omsättningstillväxten, vilket kan indikera kapacitetsbrist

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 44,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark kapitalbildning med 151,2% tillväxt i eget kapital ger finansiell styrka för fortsatt tillväxt
  • Befintlig verksamhet visar god skalbarhet med resultattillväxt som överträffar omsättningstillväxten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättning (+47,8%), resultat (+97,3%), eget kapital (+151,2%) och tillgångar (+34,5%). Denna konsekventa förbättring över alla områden indikerar en mycket sund och välskött tillväxtfas med god operationalisering av verksamheten.