1 072 380 SEK
Omsättning
▲ 188,4%
268 787 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,1%
50%
Soliditet
Mycket God
25,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
75 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-24

Substansvärdering

Tillgångar:722 329 SEK
Skulder:-360 274 SEK
Substansvärde:362 055 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under 2023. Den nästan trefaldiga omsättningsökningen från 371 819 SEK till 1 072 380 SEK, kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 25,1%, indikerar ett framgångsrikt genombrott på marknaden. Den starka ökningen av eget kapital och tillgångar visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också bygger en stabil finansiell bas. Situationen pekar mot ett ungt, snabbväxande företag som har etablerat sig på marknaden och nu skalar upp sin verksamhet med bibehållen hög lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget är en IT-konsultverksamhet som specialiserar sig på systemutveckling, IT-arkitektur och IT-säkerhet, med kunder främst i Sverige. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av låga kapitalkrav och höga marginaler, vilket stämmer väl med de observerade siffrorna med en vinstmarginal på 25,1% och en soliditet på 50,0%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 218 320 SEK till 268 787 SEK, en tillväxt på 23,1%. Denna ökning, även om den är lägre i procent än omsättningstillväxten, visar på en fortsatt mycket god lönsamhet trots en snabb expansion.

Soliditet: En soliditet på 50,0% är mycket stark och indikerar att halva företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 82,9% från 197 961 SEK till 362 055 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 268 787 SEK, som har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 188,4% från 371 819 SEK till 1 072 380 SEK, vilket indikerar ett starkt genombrott och framgångsrik försäljning under året.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 188,4% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan innebära operativa utmaningar.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning på 1 miljon SEK, vilket gör det sårbart för förlust av större kunder.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 25,1% visar på en stark affärsmodell med potential att generera avsevärt högre vinster vid ytterligare omsättningsökning.
  • Den starka balansräkningen med en soliditet på 50,0% ger goda förutsättningar att finansiera framtida tillväxt invärtes.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+188,4%), resultat (+23,1%), eget kapital (+82,9%) och tillgångar (+92,9%). Trenden pekar entydigt på ett företag i en mycket positiv accelerationsfas med ökad lönsamhet och stärkt finansiell stabilitet.