2 380 000 SEK
Omsättning
▲ 7,3%
229 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 172,6%
34%
Soliditet
God
8,9%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-20

Substansvärdering

Tillgångar:2 231 711 SEK
Skulder:-1 480 838 SEK
Substansvärde:750 873 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med starka förbättringar i lönsamhet och eget kapital trots en liten minskning i totala tillgångar. Den betydande resultattillväxten på 172,6% indikerar effektivitet förbättringar och bättre kostnadskontroll. Soliditeten på 34% är acceptabel men kan förbättras för att stärka företagets finansiella stabilitet ytterligare.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service, försäljning och installation av lås, larm och säkerhetsprodukter, samt förvaltning av fastigheter med ett gym i verksamheten. Den diversifierade verksamheten ger flera inkomstkällor, vilket kan förklara den stabila vinstmarginalen på 8,9%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 84 000 SEK till 229 000 SEK, en ökning på 172,6%. Denna dramatiska förbättring indikerar bättre lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är inom acceptabla nivåer för ett tjänsteföretag men ligger i den lägre delen av rekommenderat intervall. Det indikerar att företaget har en skuldsättning som är hanterbar men att det finns utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 583 547 SEK till 750 873 SEK, en tillväxt på 28,7%. Denna ökning beror främst på årets vinst på 229 000 SEK, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 420 723 SEK till 2 587 516 SEK, en tillväxt på 7,3%. Detta visar en stabil tillväxt i försäljning och verksamhet.

Huvudrisker

  • Soliditeten på 34% är relativt låg och kan begränsa företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån för investeringar.
  • Tillgångarna minskade med 1,0% till 2 231 711 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet.

Möjligheter

  • Den starka resultattillväxten på 172,6% visar på god kostnadskontroll och potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar.
  • Omsättningstillväxten på 7,3% till 2 587 516 SEK indikerar en expanderande marknad och möjligheter till ytterligare tillväxt.
  • Ökningen av eget kapital med 28,7% ger företaget bättre finansiell styrka och möjligheter till investeringar i verksamheten.