743 896 SEK
Omsättning
▼ 25,4%
166 245 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,4%
89,8%
Soliditet
Mycket God
20,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-11

Substansvärdering

Tillgångar:1 151 991 SEK
Skulder:-49 708 SEK
Substansvärde:773 283 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men samtidigt oroande försäljnings- och resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 89,8% och det ökade eget kapitalet indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa, men den kraftiga nedgången i omsättning med 25,4% och resultat med 21,4% pekar på betydande utmaningar i den operativa verksamheten. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där tillgångstillväxten på 9,7% kan tyda på investeringar för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2001 och verkar inom detaljhandel med optiska artiklar, ur, smycken och hälsoprodukter samt fastighetsförvaltning och värdepappershandel. Den breda verksamhetsprofilen med både detaljhandel och fastighetsinvesteringar förklarar den höga soliditeten men kan också vara en faktor till den osäkra försäljningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 211 380 SEK till 166 245 SEK, en minskning med 45 135 SEK eller 21,4%. Trots försämringen kvarstår en mycket hög vinstmarginal på 20,3%, vilket visar att verksamheten fortfarande är lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 89,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket lånebefriat och har en mycket stark balansräkning. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 619 021 SEK till 773 283 SEK, en tillväxt på 154 262 SEK eller 24,9%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets resultat har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 061 237 SEK till 819 376 SEK, en minskning med 241 861 SEK eller 25,4%. Denna kraftiga nedgång indikerar utmaningar i kärnverksamheten eller förändrade marknadsförhållanden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 241 861 SEK pekar på att kundunderlaget eller marknadsandelarna eroderar.
  • Resultatet sjunker trots mycket hög marginal, vilket kan tyda på strukturella problem med volym eller kostnader.
  • Den breda verksamhetsprofilen med både handel och fastigheter kan leda till att fokus sprids för tunnt.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 89,8% ger utrymme för investeringar eller att ta sig igenom svårare tider.
  • Vinstmarginalen på 20,3% är fortfarande mycket stark och visar på en effektiv verksamhet när försäljning sker.
  • Tillgångstillväxt på 101 991 SEK till 1 151 991 SEK visar på fortsatta investeringar i företagets framtid.