🚀 Snabb åtkomst till årsredovisningar
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Bolaget skall bedriva optikerverksamhet.
Ladda ner årsredovisningar som PDF utan kostnad
Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.
Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.
Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.
Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.
Företaget visar en stark tillväxtfas med betydande förbättringar i flesta nyckeltal, men med en oroande trend i lönsamhetsutveckling. Omsättningen mer än fördubblades från 465 135 SEK till 981 890 SEK, vilket indikerar framgångsrik marknadspenetration. Trots detta sjönk resultatet från 100 871 SEK till 74 409 SEK, vilket tyder på att kostnaderna växt snabbare än intäkterna. Den höga soliditeten på 47.0% och stark tillväxt i eget kapital (+55.7%) visar på en finansiellt stabil verksamhet med god kapitalstruktur.
Företaget är en specialiserad optikerbutik som verkar genom konsultuppdrag i andra optikers butiker. Denna affärsmodell med extern försäljning via partnerskap förklarar den snabba omsättningstillväxten utan motsvarande tillgångstillväxt, eftersom verksamheten kräver begränsade egna butikslokaler och lager.
Resultat: Resultatet sjönk med 26.2% från 100 871 SEK till 74 409 SEK trots den starka omsättningstillväxten, vilket indikerar att kostnaderna (sannolikt personal- och konsultkostnader) har ökat snabbare än intäkterna.
Soliditet: Soliditeten på 47.0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och låg finansiell risk.
Eget kapital: Eget kapital ökade med 55.7% från 103 632 SEK till 161 395 SEK, vilket främst beror på att årets resultat på 74 409 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.
Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 111.1% från 465 135 SEK till 981 890 SEK, vilket visar på framgångsrik expansion och god marknadsacceptans för företagets verksamhetsmodell.
Företaget visar stark tillväxt i omsättning (+111.1%), eget kapital (+55.7%) och tillgångar (+43.5%) men en negativ trend i resultatutveckling (-26.2%). Denna divergens mellan intäkts- och resultattillväxt indikerar att företaget befinner sig i en expansionsfas där investeringar och kostnader går före kortsiktig lönsamhet, vilket är typiskt för tillväxtföretag men kräver noggrann uppföljning.