4 231 080 SEK
Omsättning
▲ 9,9%
541 398 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 8,3%
52,7%
Soliditet
Mycket God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 159 683 SEK
Skulder:-510 844 SEK
Substansvärde:463 839 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad tillväxt med förbättringar inom samtliga nyckeltal. Omsättningen på 4,2 miljoner SEK och ett resultat på 541 398 SEK indikerar en sund verksamhet med god lönsamhet. Den höga soliditeten på 52,7% tillsammans med en kapitaltillväxt på 45% visar på en finansiellt stabil organisation med god kapitalbildningsförmåga. Företaget befinner sig i en expansiv fas med samtliga trendindikatorer pekande uppåt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom vård och omsorg för socialt utsatta vuxna samt konsultverksamhet mot offentlig och privat sektor. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av offentliga uppdrag och tenderar att ha stabila men begränsade marginaler, vilket gör den nuvarande höga vinstmarginalen på 12,8% anmärkningsvärt stark.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 500 075 SEK till 541 398 SEK, en ökning på 8,3%. Detta indikerar att företaget lyckas skala upp verksamheten samtidigt som lönsamheten bibehålls.

Soliditet: En soliditet på 52,7% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 319 809 SEK till 463 839 SEK, en tillväxt på 45,0%. Denna betydande ökning, som är högre än resultatet, tyder på att vinsten har reinvesterats i verksamheten för att stärka den finansiella basen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 851 808 SEK till 4 231 080 SEK, en tillväxt på 9,8%. Detta visar på en ökad verksamhetsvolym eller förbättrad prissättning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är troligtvis beroende av uppdrag från den offentliga sektorn, vilket kan medföra osäkerhet vid förändringar i politiska prioriteringar eller budgetar.
  • Den snabba tillväxten i både omsättning och tillgångar kräver kontinuerlig uppföljning för att säkerställa att kvaliteten och organisationen hänger med i utvecklingen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 52,7% ger utrymme för att ta lån till framtida investeringar eller expansion utan att äventyra den finansiella stabiliteten.
  • Den starka resultattillväxten på 8,3% och vinstmarginalen på 12,8% visar på en effektiv verksamhet med potential att skala upp ytterligare.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 24,7% till 1 159 683 SEK indikerar att företaget investerar i sin kapacitet för framtida tillväxt.

Trendanalys

Alla trendindikatorer pekar entydigt på en stark förbättring: omsättning (+9,8%), resultat (+8,3%), eget kapital (+45,0%) och tillgångar (+24,7%). Detta mönster av samstämmig, positiv utveckling över flera nyckeltal tyder på en mycket sund och välskött tillväxt.