910 000 SEK
Omsättning
▲ 14,8%
11 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,9%
15%
Soliditet
Stabil
1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 287 820 SEK
Skulder:-1 090 645 SEK
Substansvärde:197 175 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat. Efter ett förlustår 2022 har bolaget återgått till vinst och samtidigt ökat sina tillgångar avsevärt. Den låga soliditeten och vinstmarginalen indikerar dock att företaget fortfarande befinner sig i en utvecklingsfas med begränsad finansiell styrka. Den snabba tillgångstillväxten på 43% tyder på investeringar som kan bära frukt framöver.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver campingverksamhet samt konsultationer inom livsmedel/mat och administration. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara den relativt blygsamma omsättningen jämfört med etablerade företag i respektive bransch. Campingverksamheten är typiskt säsongsbetonad, vilket kan påverka resultatet under året.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -124 000 SEK till en vinst på 11 000 SEK, en positiv förändring på 135 000 SEK. Denna vändning till vinst är en mycket positiv utveckling.

Soliditet: Soliditeten på 15.0% är låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en riskfaktor som behöver förbättras över tid.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 186 545 SEK till 197 175 SEK, en tillväxt på 10 630 SEK. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 11 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 793 364 SEK till 1 033 927 SEK, en tillväxt på 240 563 SEK eller 30.3%. Detta visar en stark försäljningsutveckling som överträffar många jämförbara småföretag.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 15.0% gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar och räntehöjningar
  • Mycket låg vinstmarginal på endast 1.0% ger begränsat utrymme för oförutsedda kostnader
  • Betydande skuldsättning visas av att skulderna uppgår till cirka 1 090 645 SEK av totala tillgångar på 1 287 820 SEK

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 30.3% visar att företaget expanderar marknadsandelar
  • Resultatförbättring med 135 000 SEK från förlust till vinst indikerar förbättrad lönsamhet
  • Omfattande tillgångstillväxt på 43.0% (387 258 SEK) kan ge bättre kapacitet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+14.8%), resultattillväxt (+108.9%), eget kapital tillväxt (+5.7%) och tillgångstillväxt (+43.0%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal är en stark indikator på att företaget är på rätt väg, trots att det fortfarande har utmaningar med låg soliditet och vinstmarginal.