5 129 153 SEK
Omsättning
▲ 7,4%
660 722 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11,4%
69,6%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-26

Substansvärdering

Tillgångar:4 356 921 SEK
Skulder:-1 323 086 SEK
Substansvärde:3 033 835 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Soliditeten är exceptionellt hög på 69,6%, vilket ger ett mycket stabilt finansiellt läge. Omsättningen växer med 7,4% till 5,2 miljoner SEK, vilket indikerar att företaget fortsätter att attrahera kunder. Dock är resultatutvecklingen negativ med en minskning på 11,4% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten. Eget kapital har ökat kraftigt med 21,6%, vilket stärker balansräkningen ytterligare. Företaget befinner sig i en position där tillväxt och finansiell styrka måste balanseras mot försämrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett redovisningsbyrå med auktoriserade redovisningskonsulter, etablerat 2001 och med kontor i både Furudal och Borlänge. Som medlem i FAR och omfattat av Reko:s regler bedriver det en professionell tjänsteverksamhet med kvalitetskrav. För ett redovisningsbyrå är den höga soliditeten och stabila tillgångsbasen typiskt, medan omsättning på 5,2 miljoner SEK placerar företaget i mindre till medelstor storlek inom branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 745 714 SEK till 660 722 SEK, en nedgång på 84 992 SEK eller 11,4%. Detta är oroande då resultatet sjunker trots högre omsättning, vilket indikerar lägre marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 69,6% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 494 964 SEK till 3 033 835 SEK, en ökning på 538 871 SEK eller 21,6%. Denna kraftiga ökning beror sannolikt på att årets resultat har tillförts eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 793 096 SEK till 5 208 733 SEK, en tillväxt på 415 637 SEK eller 7,4%. Detta visar att företaget fortsätter att växa och expandera sin kundbas.

Huvudrisker

  • Resultatet minskar med 84 992 SEK trots högre omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen sjunker från 15,6% till 12,7% vilket kan tyda på ökade kostnader eller prispress
  • Tillväxt i omsättning på 7,4% täcker inte resultatminskningen på 11,4%

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 69,6% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 7,4% visar att företaget fortsätter att attrahera nya kunder
  • Stark tillväxt i eget kapital med 538 871 SEK ger finansiell styrka för framtida satsningar
  • Företagets etablerade position sedan 2001 och medlemskap i FAR ger trovärdighet på marknaden