7 436 000 SEK
Omsättning
▲ 4,3%
852 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,4%
23,6%
Soliditet
God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 435 808 SEK
Skulder:-9 236 658 SEK
Substansvärde:1 944 151 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva tecken på balansräkningen men utmaningar i rörelseresultatet. Trots en minskning i både omsättning och resultat har företaget stärkt sin balansräkning avsevärt med en betydande ökning av eget kapital. Den höga vinstmarginalen på 10,2% indikerar god lönsamhet per såld krona, men resultatfallet på 16,4% är oroande. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där det investerar i tillgångar samtidigt som omsättningen minskar, vilket kan tyda på en strategisk omställning.

Företagsbeskrivning

Företaget äger och hyr ut lantbruksmaskiner samt bedriver växtodling och försäljning av växtodlingsprodukter. Denna verksamhetsmodell kombinerar stabila intäkter från maskinuthyrning med mer säsongsbetonade intäkter från växtodling. Maskinuthyrning ger vanligtvis stabila kassaflöden medan växtodling kan vara mer volatil beroende på väder och marknadspriser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 019 000 SEK till 852 000 SEK, en minskning på 167 000 SEK eller 16,4%. Trots minskad omsättning lyckades företaget behålla en hög vinstmarginal på 10,2%.

Soliditet: Soliditeten på 23,6% är acceptabel för branschen men ligger i den lägre delen av det rekommenderade intervallet. Det indikerar att företaget har utrymme att förbättra sin kapitalstruktur och minska beroendet av lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 526 039 SEK till 1 944 151 SEK, en ökning med 418 112 SEK eller 27,4%. Denna förbättring kan komma från kvarhållet resultat eller nyemission.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 596 352 SEK till 8 358 845 SEK, en nedgång på 1 237 507 SEK eller 12,9%. Detta är en negativ utveckling som kan tyda på minskad efterfrågan eller förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 16,4% trots hög vinstmarginal indikerar utmaningar i verksamheten
  • Minskad omsättning på 1 237 507 SEK kan tyda på försämrad marknadsposition eller minskad efterfrågan
  • Soliditeten på 23,6% är relativt låg och kan begränsa låneförmågan
  • Tillgångstillväxt på 8,1% samtidigt som omsättningen minskar kan indikera ineffektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Kraftig ökning av eget kapital med 418 112 SEK ger bättre finansiell stabilitet
  • Hög vinstmarginal på 10,2% visar god lönsamhet per såld krona
  • Tillgångstillväxt på 8,1% till 12 435 808 SEK kan ge bättre kapacitet för framtida tillväxt
  • Blandad verksamhet (maskinuthyrning och växtodling) ger diversifiering och stabila intäkter