2 229 000 SEK
Omsättning
▼ 3,2%
582 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,2%
55,1%
Soliditet
Mycket God
26,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 424 057 SEK
Skulder:-609 163 SEK
Substansvärde:669 894 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsmått men en liten omsättningsminskning. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 26,1% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga eller låga kostnader. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 69,3% och tillgångar med 38,2% visar på en stark balansräkningsutveckling och ökad finansiell styrka. Den marginella omsättningsminskningen på -3,2% är oroväckande men kompenseras av stabil lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom produktion och distribution av ekologiska barnprodukter, en nischad marknad med potentiellt höga marginaler och ökad efterfrågan baserad på hållbarhetstrender. Verksamheten i Hässleholm placerar den i en regional kontext med potentiellt lägre kostnader än storstadsbaserade konkurrenter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades marginellt från 581 000 SEK till 582 000 SEK, en ökning på 1 000 SEK. Att hålla nästan oförändrad vinst trots lägre omsättning är en stark prestation och visar på effektiv kostnadskontroll och/eller förbättrad produktmix.

Soliditet: Soliditeten på 55,1% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnittet för de flesta näringsgrenar. Det indikerar ett lågt belåningsgrad och att mer än hälften av tillgångarna finansieras av ägarna, vilket ger stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 395 618 SEK till 669 894 SEK, en tillväxt på 274 276 SEK eller 69,3%. Denna dramatiska ökning, som främst drivs av årets starka resultat, stärker företagets finansiella fundament avsevärt och minskar dess beroende av extern finansiering.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 302 244 SEK till 2 229 368 SEK, en nedgång på 72 876 SEK eller -3,2%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller prispress, men den extremt höga vinstmarginalen talar för att företaget kan ha valt att prioritera lönsamhet framför volymtillväxt.

Huvudrisker

  • Den negativa omsättningstillväxten på -3,2% är en varningssignal och kan peka på utmaningar i att växa eller till och med behålla sin marknadsandel.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning ca 2,2 mkr), vilket gör det mer sårbart för plötsliga ekonomiska chocker eller förlust av större kunder.

Möjligheter

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 26,1% ger utrymme för investeringar i marknadsföring, produktutveckling eller prissänkningar för att återta omsättningstillväxt utan att äventyra lönsamheten.
  • Den snabba tillväxten i eget kapital till 669 894 SEK skapar en betydande buffert och ger möjlighet att finansiera framtida expansion internt utan att ta på sig skulder.
  • Tillgångstillväxten på 38,2% till 1 424 057 SEK visar på investeringar som kan ligga till grund för framtida kapacitets- och omsättningstillväxt.