242 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
94 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23%
67%
Soliditet
Mycket God
39,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
65 600 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-08

Substansvärdering

Tillgångar:134 400 SEK
Skulder:-43 723 SEK
Substansvärde:90 677 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med en liten omsättningsökning men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet och kapitalstyrka. Den mycket höga vinstmarginalen på 39.1% indikerar fortfarande god lönsamhet per omsatt krona, men den absoluta vinsten har minskat med 28 000 SEK. Den negativa utvecklingen i resultat, eget kapital och tillgångar med cirka 23% vardera pekar på att företaget genomgår en betydande nedgångsperiod trots att det är etablerat sedan 2020.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver redovisning och bokföring för mindre aktiebolag, handelsbolag, kommanditbolag och enskilda näringsidkare. Denna typ av tjänsteföretag har vanligtvis låga tillgångar och relativt höga lönsamhetsmarginaler, vilket stämmer väl med siffrorna där soliditeten är 67.0% och vinstmarginalen 39.1%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt med 28 000 SEK från 122 000 SEK till 94 000 SEK, en nedgång på 22.9%. Denna minskning är oroväckande då den inträffar samtidigt som omsättningen ökade, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre priser.

Soliditet: Soliditeten på 67.0% är mycket stark och visar att företaget har god kapitalstyrka med stort eget kapital i förhållande till tillgångarna. Detta ger ett visst skydd mot kriser trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade med 27 514 SEK från 118 191 SEK till 90 677 SEK, en nedgång på 23.3%. Denna minskning beror sannolikt på att ägaren har tagit ut mer i utdelning eller lön än vad vinsten uppgick till.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 8 429 SEK från 233 492 SEK till 241 921 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 3.9%. Detta visar att företaget fortfarande lyckas öka sina intäkter trots den negativa trenden i övriga nyckeltal.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 28 000 SEK från 122 000 SEK till 94 000 SEK trots ökad omsättning
  • Betydande kapitaluttag som lett till att eget kapital minskat med 27 514 SEK från 118 191 SEK till 90 677 SEK
  • Tillgångarna har minskat med 40 234 SEK från 174 634 SEK till 134 400 SEK, vilket kan påverka verksamhetens kapacitet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 39.1% visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam
  • Omsättningsökning på 3.9% till 241 921 SEK indikerar att företaget fortfarande lockar nya kunder eller ökar intäkterna hos befintliga
  • Stark soliditet på 67.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att klara av perioder med sämre resultat

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend i de flesta nyckeltal trots positiv omsättningsutveckling. Resultatet har minskat med 22.9%, eget kapital med 23.3% och tillgångarna med 23.0%. Den enda positiva trenden är omsättningstillväxten på 3.9%. Denna kombination tyder på att ägaren tar ut mer kapital från företaget än vad som genereras i vinst, vilket kan vara hållbart på kort sikt tack vare den höga soliditeten men riskerar att underminera företagets långsiktiga stabilitet om det fortsätter.