1 865 000 SEK
Omsättning
▼ 20,2%
193 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 58,8%
35%
Soliditet
God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
350 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-17

Substansvärdering

Tillgångar:1 528 881 SEK
Skulder:-992 881 SEK
Substansvärde:536 000 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under sista kvartalet 2023 påbörjas ett större uppdrag som löper vidare under 2024. Uppdraget förväntas öka bolagets omsättning och kommande resultat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Under sista kvartalet 2023 påbörjades ett större uppdrag som förväntas löpa under 2024 och öka bolagets omsättning och resultat.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga tecken på utmaningar men också positiva indikatorer för framtiden. Året 2023 präglades av en betydande nedgång i både omsättning (-20,2%) och resultat (-58,8%), vilket indikerar en svagare operativ prestation jämfört med föregående år. Den kraftiga tillväxten i totala tillgångar (+96,3%) pekar dock på en betydande investering eller förändring i verksamheten, troligen kopplad till det nämnda större uppdraget. Trots de sjunkande nyckeltalen kvarstår en relativt hög vinstmarginal på 10,3%, vilket visar att företaget fortfarande är lönsamt och har god prissättningsförmåga. Den aktuella situationen tyder på ett företag som genomgår en omställningsfas med satsningar som förväntas bära frukt under det kommande året.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver byggnation av bryggor och kajer samt utför dykarbeten, vilket är en verksamhet som ofta är projektbaserad och kan leda till variation i omsättning och resultat mellan olika år. Denna typ av verksamhet kräver ofta betydande investeringar i specialutrustning, vilket kan förklara den stora tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 468 000 SEK till 193 000 SEK, en minskning på 275 000 SEK eller 58,8%. Denna kraftiga nedgång, som är större än omsättningsminskningen, indikerar lägre marginaler eller högre kostnader under året.

Soliditet: En soliditet på 35,0% anses vara acceptabel för många branscher och indikerar att företaget till 35% finansieras av eget kapital. Detta ger en viss buffert mot oförutsedda förluster, även om siffran har försämrats från tidigare år.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 683 013 SEK till 536 000 SEK, en nedgång på 147 013 SEK eller 21,5%. Denna försämring kan huvudsakligen förklaras av det lägre årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 442 001 SEK till 1 864 753 SEK, en nedgång på 577 248 SEK eller 20,2%. Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under 2023 jämfört med 2022.

Huvudrisker

  • Kraftig försämring av lönsamheten med en resultatminskning på 58,8%.
  • Minskning av det egna kapitalet med 147 013 SEK, vilket kan begränsa företagets möjligheter till ytterligare investeringar eller att ta sig an större projekt.
  • Omsättningsnedgången på 577 248 SEK visar på en svagare orderstock under 2023.

Möjligheter

  • Det påbörjade större uppdraget ger en tydlig indikation på en potentiell stark omsättnings- och resultattillväxt under 2024.
  • En vinstmarginal på 10,3% klassificeras som hög och visar på en god förmåga att generera vinst på varje krona i omsättning.
  • Kraftig tillväxt i tillgångar på 750 155 SEK, från 778 726 SEK till 1 528 881 SEK, vilket kan indikera investeringar i kapacitet och utrustning för framtida tillväxt.