4 361 550 SEK
Omsättning
▲ 18,9%
105 281 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 49,3%
35,9%
Soliditet
God
2,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 090 528 SEK
Skulder:-1 289 698 SEK
Substansvärde:551 830 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt i omsättning och resultat, men samtidigt oroande minskning av tillgångar. Omsättningen ökade med 18,9% till 4,9 miljoner SEK och resultatet förbättrades med 49,3% till 105 281 SEK, vilket indikerar en förbättrad lönsamhet och verksamhetseffektivitet. Eget kapital ökade med 23,3% till 551 830 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas. Den negativa trenden är den kraftiga minskningen av tillgångar med 18,8%, vilket kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar. Soliditeten på 35,9% är acceptabel men vinstmarginalen på 2,1% är låg och visar på utmaningar i att omvandla omsättning till vinst.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bilbärgning och reparationer av bilar, entreprenad- och lantbruksmaskiner i Västerviks kommun. Detta är en verksamhet som är beroende av regionalt näringsliv och transporter, med potentiell säsongsvariation. Företaget är etablerat sedan 2010 och har således över 10 års verksamhet bakom sig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 70 501 SEK till 105 281 SEK, en ökning med 34 780 SEK eller 49,3%. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 35,9% ligger inom acceptabla nivåer för ett serviceföretag och ger företaget en viss finansiell stabilitet, men finns utrymme för förbättring för att ytterligare stärka balansräkningen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 447 664 SEK till 551 830 SEK, en ökning med 104 166 SEK. Denna ökning motsvarar nästan hela årets resultat, vilket indikerar att vinsten huvudsakligen har återinvesterats i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 015 408 SEK till 4 928 438 SEK, en ökning med 913 030 SEK eller 18,9%. Denna starka tillväxt indikerar ökad efterfrågan eller framgångsrik marknadsföring.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 485 056 SEK från 2 575 584 SEK till 2 090 528 SEK kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som påverkar företagets kapacitet
  • Låg vinstmarginal på 2,1% gör företaget sårbart för kostnadsökningar eller konjunkturnedgång
  • Minskande tillgångsbas kan begränsa företagets möjligheter att investera i ny utrustning och teknik

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 18,9% visar på ökad marknadsandel eller efterfrågan
  • Förbättrad resultatutveckling med 49,3% indikerar ökad effektivitet i verksamheten
  • Ökande eget kapital med 23,3% stärker företagets finansiella grund för framtida investeringar