295 575 SEK
Omsättning
▲ 19,1%
121 477 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 88,4%
87%
Soliditet
Mycket God
41,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 226 978 SEK
Skulder:-157 247 SEK
Substansvärde:1 054 731 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 41,1% kombinerat med en soliditet på 87,0% indikerar ett extremt lönsamt och stabilt företag. Den kraftiga resultattillväxten på 88,4% visar att företaget har lyckats öka sin lönsamhet avsevärt trots en relativt blygsam omsättningsnivå. Företaget verkar vara i en mycket stark finansiell position med utmärkt kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver handel med svetsprodukter samt erbjuder konsultstöd inom marknadsföring och enklare byggtjänster. Denna diversifierade verksamhetsmodell med både produkthandel och tjänsteerbjudanden kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen, särskilt inom konsultverksamhet som ofta har låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 64 484 SEK till 121 477 SEK, en ökning med 88,4% som indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimal skuldsättning, vilket ger stor finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 962 536 SEK till 1 054 731 SEK, en tillväxt på 9,6% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 248 149 SEK till 295 575 SEK, en tillväxt på 19,1% som visar en positiv utveckling i försäljningen.

Huvudrisker

  • Företagets omsättning på 295 575 SEK är relativt låg vilket gör det sårbart för förlust av större kunder
  • Den diversifierade verksamheten (svetsprodukter, marknadsföringskonsulting, byggtjänster) kan innebära utmaningar med fokus och specialisering

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 41,1% ger utrymme för investeringar och framtida tillväxt
  • Den starka kapitalbasen på över 1 miljon SEK ger möjlighet att expandera verksamheten utan extern finansiering
  • Den snabba resultattillväxten på 88,4% visar att företaget har goda möjligheter att skala upp verksamheten

Trendanalys

Alla trender visar tydlig förbättring: omsättning (+19,1%), resultat (+88,4%), eget kapital (+9,6%) och tillgångar (+3,7%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett företag i stark tillväxtfas med excellent finansiell styrning.