3 189 000 SEK
Omsättning
▼ 39,5%
150 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 15,4%
73,2%
Soliditet
Mycket God
4,7%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:879 794 SEK
Skulder:-235 370 SEK
Substansvärde:644 424 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i omsättningen men positiva tecken i lönsamhet och soliditet. Trots en kraftig omsättningsminskning på 39,5% har bolaget lyckats öka sitt resultat med 15,4%, vilket indikererar effektiviseringsåtgärder och kostnadskontroll. Den höga soliditeten på 73,2% ger ett starkt skydd mot obetalda skulder, men den låga vinstmarginalen på 4,7% visar på utmaningar i att generera tillräcklig avkastning på omsättningen.

Företagsbeskrivning

Bolaget, som är registrerat sedan 2001, bedriver montering av mindre till medelstora mekaniska och elektriska delsystem för industrin. Denna typ av verksamhet är typiskt beroende av investeringsviljan i industrisektorn, vilket förklarar den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 130 000 SEK till 150 000 SEK, en ökning med 20 000 SEK trots den betydligt lägre omsättningen. Detta visar på framgångsrika åtgärder för att förbättra lönsamheten.

Soliditet: En soliditet på 73,2% är exceptionellt starkt och placerar företaget i en mycket god skuldsättningsklass. Detta innebär att större delen av tillgångarna är finansierade med eget kapital, vilket ger låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 531 270 SEK till 644 424 SEK, en ökning med 113 154 SEK. Denna förbättring beror helt på årets vinst på 150 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 270 798 SEK till 3 188 857 SEK, en minskning med 2 081 941 SEK eller 39,5%. Detta tyder på förlorade kunder eller minskad efterfrågan i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 39,5% eller 2 081 941 SEK utgör den främsta risken och kan tyda på förlorade storkunder eller en svag konjunktur i målgruppen.
  • Minskande tillgångar från 1 125 765 SEK till 879 794 SEK kan indikera att företaget har sålt av kapital eller har problem med kundfordringar.
  • Den låga vinstmarginalen på 4,7% begränsar företagets möjlighet att investera och växla trots den höga soliditeten.

Möjligheter

  • Förmågan att öka vinsten till 150 000 SEK trots en mycket lägre omsättning visar på en effektiv organisation med god kostnadskontroll.
  • Den starka soliditeten på 73,2% ger utrymme för att eventuellt ta på sig lån för att investera i tillväxt eller klara av konjunkturnedgångar.
  • En ökning av eget kapital med 21,3% förstärker den finansiella stabiliteten och ger bättre förhandlingsposition gentemot leverantörer och banker.

Trendanalys

Omsättningen visar en tydligt negativ trend med en kraftig nedgång från 5,6 miljoner till 3,2 miljoner SEK över de tre åren, vilket indikerar en betydande minskning i försäljningsvolym eller omsättningsgenererande verksamhet. Trots detta har resultatet efter finansnetto förbättrats något och vinstmarginalen har mer än fördubblats till 4,7%, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder och kostnadsbesparingar. Eget kapital har stadigt ökat medan totala tillgångar minskat, vilket i kombination med den dramatiskt förbättrade soliditeten från 37% till 73% pekar på en avsevärd nedskalning av verksamheten samt en aktiv skuldsänkning eller omstrukturering av balansräkningen. Trenderna visar ett företag som genomgår en omvandling mot en mindre men betydligt mer lönsam och finansiellt stabil verksamhet, vilket kan förbereda för framtida investeringar eller en mer hållbar affärsmodell.