57 843 000 SEK
Omsättning
▲ 30,2%
4 503 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 5,8%
39%
Soliditet
God
7,5%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-13

Substansvärdering

Tillgångar:60 483 817 SEK
Skulder:-34 803 707 SEK
Substansvärde:23 586 525 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark tillväxt med en omsättningsökning på 30,2% och en resultatförbättring på 5,8%, vilket indikerar en positiv utveckling i den operativa verksamheten. Trots en minskning av totala tillgångar har eget kapital ökat med 16,2%, vilket stärker företagets finansiella ställning. Soliditeten på 39,0% är stabil och ligger på en god nivå för branschen. Företaget verkar vara i en expansiv fas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver åkerirörelse, entreprenad inom gräv- och transporttjänster, bygg och anläggningsarbeten samt drift av lantbruk med uppfödning av nötkreatur. Verksamheten kompletteras med fastighetsförvaltning, vilket ger en diversifierad inkomstbas. Denna kombination av tjänster och verksamheter är typisk för ett regionalt företag med flera verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 4 255 000 SEK till 4 503 000 SEK, en ökning med 248 000 SEK eller 5,8%. Ökningen är positiv men något lägre i procent än omsättningstillväxten, vilket kan indikera ökade kostnader eller investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 289 991 SEK till 23 586 525 SEK, en ökning med 3 296 534 SEK eller 16,2%. Denna förbättring beror främst på årets vinst, vilket stärker företagets balansräkning och finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 48 246 924 SEK till 59 996 873 SEK, en ökning med 11 749 949 SEK eller 30,2%. Denna betydande tillväxt tyder på framgångsrik expansion eller ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,8% från 61 564 687 SEK till 60 483 817 SEK, vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som behöver övervakas
  • Resultattillväxten på 5,8% är lägre än omsättningstillväxten på 30,2%, vilket kan tyda på tryck på marginalerna från ökade kostnader

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 30,2% visar på framgångsrik marknadsexpansion eller ökad efterfrågan
  • Ökning av eget kapital med 16,2% ger bättre finansieringsmöjligheter för framtida investeringar
  • Diversifierad verksamhet inom transport, entreprenad, lantbruk och fastigheter ger stabila inkomstkällor

Trendanalys

Företaget visar starka förbättringstrender inom omsättning (+30,2%), resultat (+5,8%) och eget kapital (+16,2%). Den enda negativa trenden är en liten minskning av tillgångar (-1,8%), vilket kan vara resultatet av effektiviseringar snarare än negativ utveckling. Övergripande indikerar trenderna en positiv utveckling med god tillväxt och stabil lönsamhet.