2 728 000 SEK
Omsättning
▼ 30,2%
86 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 81,7%
78,4%
Soliditet
Mycket God
3,1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:772 475 SEK
Skulder:-159 152 SEK
Substansvärde:576 204 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar trots en stark soliditet. Omsättningen har minskat kraftigt med 30.2% och resultatet har kollapsat med 81.7%, vilket indikerar allvarliga problem med försäljning och lönsamhet. Den positiva utvecklingen av eget kapital är en ljuspunkt men kan inte kompensera för de negativa trenderna i verksamheten. Företaget verkar befinna sig i en nedgångsfas som kräver omedelbara åtgärder.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom stålmontage, reparationer, underhåll, sanering och städuppdrag inom industrin, med säte i Kiruna. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning och resultat.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 471 000 SEK till 86 000 SEK, en minskning med 385 000 SEK eller 81.7%. Den extrema resultatnedgången visar på allvarliga lönsamhetsproblem.

Soliditet: Soliditeten på 78.4% är exceptionellt stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet, vilket ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 512 709 SEK till 576 204 SEK, en förbättring med 63 495 SEK eller 12.4%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet trots den låga vinstnivån.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 906 772 SEK till 2 736 260 SEK, en nedgång på 1 170 512 SEK eller 30.2%. Detta indikerar en betydande försämring av försäljningsvolymen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 1 170 512 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatkollaps med 81.7% minskning visar på allvarliga lönsamhetsproblem som hotar företagets överlevnad
  • Tillgångarna har minskat med 168 250 SEK till 772 475 SEK, vilket kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 78.4% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i återhämtning
  • Eget kapital ökade med 63 495 SEK till 576 204 SEK trots svagt resultat, vilket visar på god kapitalbevarande
  • Företagets verksamhet inom underhåll och sanering kan vara relativt motståndskraftig under nedgångskonjunkturer