13 269 000 SEK
Omsättning
▼ 19,4%
4 358 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 41%
70%
Soliditet
Mycket God
28,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:28 689 716 SEK
Skulder:-6 271 248 SEK
Substansvärde:10 400 064 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella fundament men oroande korttidsutveckling. Trots en mycket hög vinstmarginal på 28,4% och utmärkt soliditet på 70,0%, har både omsättning och resultat minskat markant. Resultatet halverades nästan från 7,4 till 4,4 miljoner SEK samtidigt som omsättningen sjönk med 1,5 miljoner SEK. Den positiva aspekten är att eget kapital och tillgångar växer, vilket indikerar att vinsten reinvesteras och företaget bygger upp långsiktigt värde trots svagare rörelseresultat.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett jordbruksföretag etablerat 2008 som bedriver växtodling på 787 hektar, varav 723 hektar spannmåls-, oljeväxt- och proteingrödor. Verksamheten inkluderar även körslor inom lantbruk. Med säte i Götene kommun representerar det ett typiskt svenskt lantbruksföretag med betydande markareal, där resultatet påverkas av skördevariationer, råvarupriser och klimatförhållanden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 7 382 000 SEK till 4 358 000 SEK, en minskning på 3 024 000 SEK eller 41,0%. Trots nedgången kvarstår ett anständigt resultat, men minskningen är betydande för ett etablerat företag.

Soliditet: Soliditeten på 70,0% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåningsgrad och god kreditvärdighet, vilket ger stor finansiell flexibilitet i tuffare tider.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 619 628 SEK till 10 400 064 SEK, en tillväxt på 1 780 436 SEK eller 20,7%. Denna ökning kommer från kvarhållet resultat och visar att företaget bygger upp sitt kapital trots sämre rörelseresultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 16 896 169 SEK till 15 369 660 SEK, en nedgång på 1 526 509 SEK eller 9,0%. Denna minskning kan bero på lägre skördar, sämre priser på jordbruksprodukter eller minskad verksamhetsomfattning.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 3 024 000 SEK eller 41,0% på ett år indikerar operativa utmaningar
  • Omsättningsnedgång på 1 526 509 SEK kan tyda på strukturella problem eller ogynnsamma marknadsförhållanden
  • Beroende av jordbruksprodukter gör företaget sårbart för klimatvariationer och prissvängningar på råvaror

Möjligheter