773 735 SEK
Omsättning
▲ 4,8%
318 625 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42,8%
49,7%
Soliditet
Mycket God
41,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-14

Substansvärdering

Tillgångar:753 920 SEK
Skulder:-362 540 SEK
Substansvärde:311 380 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och förbättrad lönsamhet med en mycket hög vinstmarginal på 41,2% och en resultattillväxt på 42,8%. Den snabba tillgångstillväxten på 35,6% indikerar en betydande investering eller ökad verksamhetsvolym. Trots en liten minskning av eget kapital är den övergripande finansiella hälsan god med en solid soliditet på nästan 50%. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda kassaflöden från sin kärnverksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver golv- och väggbeläggningsarbeten, en verksamhet som typiskt sett är projektbaserad med varierande omsättning och lönsamhet beroende på antal och storlek på uppdrag. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster, effektiv kostnadskontroll eller höga marginaler på material.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 223 195 SEK till 318 625 SEK, en ökning med 95 430 SEK eller 42,8%, vilket indikerar en stark förbättring av lönsamheten och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: En soliditet på 49,7% är mycket god och visar att ungefär hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger en stor finansiell buffert och låg belåningsgrad.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 323 218 SEK till 311 380 SEK, en nedgång på 11 838 SEK eller 3,7%. Denna minskning, trots ett starkt resultat, tyder på att företaget har utdelat eller på annat sätt använt mer av vinsten än vad som återinvesterats.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 738 493 SEK till 773 735 SEK, en positiv tillväxt på 4,8% som visar en stabil eller lätt expanderande verksamhet.

Huvudrisker

  • Minskningen av eget kapital med 11 838 SEK trots ett starkt år kan vara en indikator på utdelning till ägare, vilket begränsar möjligheterna till framtida investeringar utan extern finansiering.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 197 912 SEK måste övervakas noggrant för att säkerställa att den ger tillbaka tillräcklig avkastning och inte leder till överinvesteringar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 41,2% ger ett starkt kassaflöde som kan finansiera framtida tillväxt och investeringar internt.
  • Den snabba tillgångstillväxten på 35,6% visar på en kapacitet att skala upp verksamheten och ta sig an fler eller större projekt.
  • Stark resultattillväxt på 42,8% visar på en mycket effektiv verksamhet med god förmåga att öka lönsamheten.