1 026 000 SEK
Omsättning
▲ 11,5%
676 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,7%
88%
Soliditet
Mycket God
65,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 930 969 SEK
Skulder:-359 501 SEK
Substansvärde:2 571 468 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men vissa oroande tendenser. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 65,9% och mycket stark soliditet på 88,0% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och minimal skuldsättning. Omsättningen har ökat med 11,5%, vilket är positivt, men resultatet har samtidigt minskat med 4,7% trots högre omsättning. Detta kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den kraftiga tillväxten av eget kapital med 26,4% visar dock att företaget fortfarande ackumulerar värde och stärker sin finansiella ställning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med bilar samt utför godstransporter och distribution. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för denna typ av verksamhet, vilket kan indikera en specialiserad nisch, effektiv drift eller möjligen att ägaren även tar ut lön via bolaget, vilket påverkar resultatet. Företaget är etablerat sedan 2013 och är således inte ett nytt företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 709 000 SEK till 676 000 SEK, en negativ utveckling på 4,7%. Detta är anmärkningsvärt då omsättningen ökade, vilket kan bero på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 88,0% är exceptionellt starkt och visar att företaget i princip är skuldfritt. Det ger mycket god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och stor finansiell handlingsfrihet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 2 035 028 SEK till 2 571 468 SEK, en tillväxt på 26,4%. Ökningen beror främst på att årets resultat på 676 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 920 201 SEK till 1 026 105 SEK, en positiv tillväxt på 11,5%. Detta visar att företaget lyckats öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 4,7% till 676 000 SEK trots en ökad omsättning, vilket är en varningssignal för lönsamhetstryck.
  • Den extremt höga soliditeten kan, paradoxalt nog, indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxten.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxten på 11,5% till 1 026 105 SEK visar att företaget har en marknad som växer.
  • Den mycket starka balansräkningen med ett eget kapital på 2 571 468 SEK ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att ta på sig skulder.
  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 65,9% ger ett utmärkt grundläge för att generera stark kassaflöde.

Trendanalys

De senaste tre åren (2022-2024) visar en mycket positiv utveckling med stark tillväxt i företagets kärnverksamhet. Omsättningen har mer än fördubblats och ligger nu på en stabil nivå över en miljon kronor, vilket tyder på ett genomfört skalförändring. Resultatet efter finansnetto har samtidigt nått en hög och stabil nivå på runt 600-700 000 SEK, vilket indikerar en mycket lönsam verksamhet. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på mellan 60-77% bekräftar denna lönsamhetstrend. Företaget har genomgått en betydande expansion, vilket syns i den kraftiga tillväxten av både eget kapital och totala tillgångar. Den något lägre soliditeten 2022-2023 var sannolikt en följd av att företaget investerat för tillväxt, men med en stark återhämtning till 88% 2024 har balansräkningen återställts till en mycket sund nivå. Trenderna pekar på ett framgångsrikt, växande företag som etablerat sig på en ny och högre nivå av omsättning och lönsamhet, med goda förutsättningar för en stabil framtid.