1 251 000 SEK
Omsättning
▼ 17,8%
163 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 100 717,3%
44%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-07-28

Substansvärdering

Tillgångar:635 527 SEK
Skulder:-358 646 SEK
Substansvärde:276 881 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga förbättringar i lönsamhet och balansräkning trots en minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen från förlust till vinst på 163 000 SEK kombinerat med en stark tillväxt i eget kapital på 88,4% indikerar en framgångsrik omställning eller effektivisering. Den höga soliditeten på 44,0% ger ett stabilt fundament. Minskad omsättning kan tyda på strategiska förändringar eller en konjunkturkänslig marknad, men företaget har tydligt lyckats förbättra sin lönsamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget installerar och försäljer medicinteknisk utrustning primärt till veterinärkliniker. Denna verksamhet är typiskt projektbaserad med investeringskrävande kunder, vilket kan förklara variationer i omsättning mellan år beroende på större installationers timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -162 SEK till en vinst på 163 000 SEK. Denna extremt starka förbättring (+100717,3%) tyder på betydande kostnadskontroll, högre marginaler eller enstaka positiva extraordinära poster.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% anses vara god och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av motgångar. Detta är en stark finansiell indikator.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 146 969 SEK till 276 881 SEK, en tillväxt på 129 912 SEK (+88,4%). Denna förbättring drivs huvudsakligen av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 521 023 SEK till 1 251 143 SEK, en nedgång på 269 880 SEK (-17,8%). Detta kan tyda på färre större projekt eller förändrad kundaktivitet under året.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 17,8% (269 880 SEK) är en varningssignal och kan indikera minskad efterfrågan, förlorade kunder eller konkurrensutsättning.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande blygsam med en omsättning på 1,3 miljoner SEK, vilket gör det sårbart för enskilda kundförluster eller projektinställda investeringar.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen på 163 000 SEK visar en stark operativ effektivisering eller förbättrad lönsamhet per såld krona.
  • Den höga soliditeten på 44,0% ger ett stabilt underlag för framtida investeringar eller att ta sig an större projekt utan att behöva extern finansiering.
  • Tillgångstillväxten på 5,4% (32 789 SEK) till 635 527 SEK visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet.